WSJ: ПОЧАТОК ГРУДНЯ 2020 РОКУ
Щеплення та Китай – два економічні чинники, які визначатимуть наступний рік.
11 грудня 2020ПЕРШІ ШПАЛЬТА
Кількість випадків захворювання на коронавірус цього тижня становила 69 619 992, летальних – 1 583 211 проти 64 145 500 та 1 484 860 минулого тижня. Всі чекають на масове щеплення.
Але які перспективи масової вакцинації? Як і обіцяли, Food and Drug Administration розпочав розгляд вакцини тандему Pfizer - BioNTech SE. Ба більше, дорадчий експертний комітет рекомендував ухвалити вакцину, що відкриває можливість ухвали вже 11 грудня, скоріш за все у другій половині дня за нашим часом. Слідкуємо та оновлюємо інформацію. Але постає питання логістики масового щеплення. Основна проблема – умови зберігання вакцини, яка потребує мінус 70 градусів за Цельсієм, а після розморозки потребує повторного заморожування та може зберігатись не більше 5-ти днів замороженою або 2 години за кімнатної температури. Крім того, з препаратом слід поводитись вкрай обережно. Pfizer продовжує дослідження для того, щоб зробити вакцину більш стійкою до зберігання.
Все, що відбувається в Китаї, серйозно впливає на світову економіку.
Новини із Піднебесної нині скоріше нервують, ніж заспокоюють. Xi Jinping, фактичний імператор Китаю, не йме віри приватному сектору та посилює контроль держави над бізнесом. Поширена практика, коли представники комуністичної партії вводяться в органи правління приватних компаній та вимагають виконання потреб уряду, а не тих цілей, які бізнес ставить перед собою. Якщо їм чинять опір, то компанії фактично передаються у державний сектор. Найсвіжішим прикладом такої ситуації є нещодавнє особисте сприяння (чи ліпше сказати вимога?) товариша Xi забороні ІРО Ant Group (Ali Baba) – найбільшої китайської приватної компанії. Основна ідея посилення втручання держави, окрім особистих уподобань першої особи, – зменшити фінансові ризики, які несуть китайські компанії та створення «державного капіталізму», тобто приватних інвестицій у державні компанії. Вважається, що такий підхід допоможе державним компаніям, які окрім того, що аж розпухли розміром, ще й є взірцями неефективності. В реальному житті все навпаки – приватні фірми стають неповороткими, малоефективними велетнями, коли держва втручається у їхні справи. Про це свідчить падіння ефективності: у 2012 р., коли п. Хі прийшов до влади, кількість капіталу, необхідного для генерування однієї одиниці економічного зростання подвоїлась. Підтримати інтереси бізнесу майже нема кому – всі високопосадовці, які були проти зайвого втручання держави в економіку пішли з держслужби.
КОМПАНІЇ ТА РИНКИ
Нова економіка має такі різні обличчя…
Tesla встановила рекорд фондових ринків: з першого дня ІРО у 2010 році її вартість зросла у 125 разів (12 551%). Таке ріст був би можливим лише, якщо інвестувати у ринок з 1973 року. Тesla геть нещодавно почали сприймати як одного з серйозних гравців на ринку.
Дарма, що цей рік був катастрофою для мандрівників, Aіrbnb завершила його гучним дебютом – ІРО на Nasdaq.
Вихід був справжнісінькою драмою – ціна на їхні акції зросла майже вдвічі протягом першого дня. Наприкінці свого першого дня компанія коштувала більш як $ 100,7 мільярдів, що більше ніж вартість Marriott, Hilton та Hyatt разом узятих. Чергова революція від компанії, яка повністю змінила галузь гостинності. В цілому ж можна говорити про те, що цінність технологічних компаній зростає, адже Aіrbnb не єдина фірма галузі, яка успішно здійснила ІРО. Унікальність Aіrbnb в тому, що вона одна з небагатьох з індустрії гостинності, хто пережив пандемію.
Facebook знову втрапив у судову тяганину. Цього разу за позовами Federal Trade Commission та 46 штатів. У позові Facebook звинувачують у тому, що вони створили монополію у соціальних мережах за допомогою витіснення потенційних суперників та викупу нових конкурентів ще до того, як вони наберуть ваги. Цей процес цікавий тим, що раніше американська судова система була скептично налаштована проти широких антимонопольних дій, але під тиском критики, спромоглась на позови, ще й за двопартійної підтримки. Властиво, цей позов – до слова, невідомо чим процес завершиться – один з багатьох цьогорічних антимонопольних процесів, які стають, чи намагаються стати, на заваді концентрації у ІТ. Процеси природні – галузь розвивається, а суспільство вчиться з нею жити та працювати.
СТИЛЬ ЖИТТЯ ТА МИСТЕЦТВО
WSJ оголосив свій «збірний» список найкращих книжок року
Abe: Abraham Lincoln in his Times від David S. Reynolds. Біографія видатного американського президента як втілення духу Америки доби перед громадянською війною.
Actress від Anne Enright. Багатошаровий роман про долю популярної ірландської актриси середини минулого сторіччя написаний надзвичайно багатою та оригінальною мовою.
A Dominant Character: The Radical Science &Restless Politics of J.B.S. Haldane від Samanth Subramanian. Біографія «Людини Ренесансу», оксфордського вченого, який відзначився доробком в майже всіх природничих науках та був світилом комуністичної партії Великої Британії.
Hidden Valley Road: Inside the Mind of and American Family від Robert Kolker. Чи ненайбелетристичніший, але науково точна робота про ментальні хвороби на прикладі сім’ї Galvin, що на позір були втіленням американської мрії 1950-х.
Impostures: The Maqamat of al-Hariri у перекладі Michael Cooperson. Смілива та доволі вдала спроба познайомити англомовний світ з шедевром арабської літератури 11 сторіччя.
Missionaries від Phil Klay. Роман про наслідки американського втручання у нескінченну громадянську війну в Колумбії. Ще один «The Quiet American» чи то «Our Man In Havana». Будемо сподіватись, що так само талановито.
Owls of the Eastern Ice: A Quest to Find and Save World’s Largest Owl від Jonathan C. Slaght. Книжка продовжує традиції письменників – анімалістів, де не до кінця зрозуміло чи це наукова робота, чи художня література. Задоволені прихильники всіх жанрів.
1774: The Long Year of Revolution від Mary Beth Norton. Книжка, яка не містить історичних відкриттів, натомість створює у читача майже фізичне відчуття присутності в історичних подіях чи не вирішального року американської революції.
Transcendent Kingdom від Yaa Gyasi. Роман, який як професійний пат-анатом робить розтин засланням, горя, расової ідентичності та віри і намагається відповісти на питання в чому сенс страждань.
What It Means to Be Human: The Case for the Body in Public Bioethics від O. Carter Snead. Морально-філософське дослідження, присвячене питанням людської сутності та їхньому відображенні в законодавстві.