Перші шпальти Financial Times: завершення 2020 року
Початок нового світу чи чергові коливання?
18 грудня 2020На перших шпальтах
Початок нового світу чи чергові коливання?
Це – перше, про що хочеться спитати, коли дивишся на «навалу» інвесторів на ринки, що розвиваються. Попри всі крики про ризики, мільярди доларів інвестуються в нові ринки. Протягом останнього кварталу темпи інвестування у цей клас активів зростали найшвидше з 2013 року при тому, що на початку пандемії та викликаної нею кризи спостерігався «великий вихід» з ринків, що розвиваються. Станом на листопад, загальна сума інвестицій становила $145 млрд. Очікується, що і наступного року темпи не сповільняться через те, що прибутковість на ринках, що розвиваються, вища за розвинені ринки. України у переліку найбільш перспективних країн для інвестицій немає.
У Європі, тобто ЄС, дві новини: очікується, що масова вакцинація розпочнеться вже 27 грудня, так що на свята вводять жорсткий карантин.
Станом на 18.12.2020 кількість підтверджених випадків захворювання на COVID-19 в усьому світі сягає 74 245 228, летальних – 1 484 860 проти 64 145 500 та 1 643 817 відповідно.
Як виглядає майбутнє?
Добувна та фармацевтична галузі дають свої відповіді. Вперше з 2013 року ціни на мідь зросли до $8000 за тонну. Ще трохи – і рекордні $11000, яких метал коштував 2011 р., будуть перевершені. Це – не дивно, адже економіка стрімко «зеленішає».
Нині мідь – найважливіший промисловий метал. Потреба у ньому буде лише зростати, адже електроавта мають в чотири рази більше дротів ніж з машини з двигунами внутрішнього згоряння, а сонячні панелі та вітроелектростанції потребують вп’ятеро більше міді, ніж ті, що працюють на видобувному паливі. Аналітики передбачають навіть проблеми з постачанням, якщо не будуть розвідані нові запаси.
Лікування за допомогою генного «ремонту» потроху перетворюється з наукової фантастики та фундаментальних досліджень на бізнес. Компанія GlaxoSmithKline купив біотехнологічний стартап Adrestia Therapeurics, який займається лікуванням за допомогою «переналаштування» генів. Ідея «синтетичної вітальності», яка лежить в основі продукту/тів – залучення іншого гена для лікування пошкодженої клітини. Це – протилежність краще розробленої «штучної смертності», яка полягає у знищенні ракової клітини за допомогою мутації, яка викликає інший ген. На основі «смертності» вжестворений комерційний препарат Lynparza, який продає Astra Zeneca. Adrestia Therapeurics – не перший стартап у галузі «функціональної геноміки», який придбала GSK. Очевидно, що шлях до «генетичного лікування» може бути значно коротшим.
Стиль життя, мистецтво та книжки
Як ми житимемо у майбутньому? Чи повернемось ми до офісів?
Це питання, на які остаточних відповідей немає. Всі проводять аналогію з «буремними 20-ми», коли після кровопролитної Першої світової та жахливої епідемії «іспанки» розпочалась «Доба джазу», але скоріше конс’юмеризму. Славетний Scott F. Fitzgerald зізнався, що після смерті від «іспанки» його близького друга, католицького священика Sigourney Fay він сам мало не став священиком. Натомість, п. Fitzgerald став голосом та символом Доби джазу з усім її різноманіттям розваг та матеріальних благ. Так само і ми, скоріш за все, кинемось у вир розваг та споживання, як тільки небезпека пандемії мине. Це так по-людськи!
Щодо роботи, то на перший погляд, все чудово можна робити з дому. Навіть наради та конференції не потребують фізичної присутності. Доходи Zoom збільшились у чотири рази лише за останній квартал. Але все більше людей нині сумують за особистими зустрічами. Важко переоцінити важливість особистого контакту для творчої дискусії. Дизайнери інтер’єрів готуються перетворити суто функціональні кімнати для нарад у привабливі «місця народження ідей» з урахуванням того, що частина учасників обговорень буде знаходитись все ж таки онлайн.
Мабуть, через сто років по Добі джазу настане Доба гібриду – нині все виглядає гібридним, навіть одяг. Демократизація стилю та послаблення правил були модним трендом ще до епідемії. Нині з’явився стиль «Zoom casual» – коли все, що вище талії або на екрані Zoom – бездоганне, а нижче талії – просто зручне. Не всі встигли пристосуватись – Brooks Brothers, які більш як сто років були синонімом стилю вищого керівництва, оголосили про банкрутство. Інші почали створювати ділові костюми на основі штанів для йоги. Що з цього вийде, побачимо з часом.