Перші шпальти FINANCIAL TIMES & THE WALL STREET JOURNAL: Кінець зими '21
Цього тижня про Україну писали чи не вперше – нейтрально. Висвітлювались 2 події – санкції проти Медведчука та доставкa вакцини. Серед інших цікавих новин – велика аналітична стаття Wall Street Journal про те, чи вартує вкладатись в МВА посеред кар’єрного шляху (спойлер – так), огляд ситуації з короною та вакцинами, здорожчанням обслуговування платіжних карток тощо.
25 лютого 2021Про Україну пишуть
Нарешті нейтральний тон та повна відсутність оцінок у статтях про Україну. Такого не було з 2018 р., коли нашій країні присвятили окремий великий випуск Особливого звіту (Special Report). Почнемо зблизька – приїзд першої партії вакцини до України. Як ми всі знаємо, було поставлено півмільйона доз препарату, розробленого Astra Zeneca/Oxford та орендованого для продажу як CoviShield. Виробник India’s Serum Institute за ліцензією. В цілому ж йдеться про поставки 12 мільйонів доз Astra Zeneca/Oxford та американської вакцини Novavax, у рамках договорів з Crown Agents з Британії. Оголошено про переговори щодо додаткових 5 мільйонів доз Novavax’івської вакцини, а в цілому ж очікується поставки 15 мільйонів доз саме її, правда, незрозуміло коли. Novavax поки не зареєстрований ніде в світі, але його реєстрація в США – справа найближчого майбутнього. Більше того, вважається, що ця вакцина після дозволу масового використання буде однією з найефективніших в світі. За програмою Covax Україна має отримати 117 тисяч доз вакцини Pfizer-BioNTech (але поставки відкладені принаймні до березня) та 3,7 мільйонів доз вакцини Astra Zeneca/Oxford.
Українська ситуація із затримкою поставок вакцин та початку масового щеплення – типова для країн, що розвиваються.
Щодо політичних подій, то FT писав про заборону телеканалів 112, NewsOne та ZIK і накладення санкцій на про-російських нардепів Козака та Медведчука. Відмічалась різниця реакцій західних країн та Кремля – якщо перші ніякої офіційної реакції не оприлюднили, то Москва активно критикувала ці дії. Цікавість викликала фраза, яка майже ідентична в обох статтях, але диявол, як відомо, в деталях: “Kyiv and its western backers say Kremlin fomented and fuels the war in Donbas region” (Київ та західні країни, що його підтримують, говорять, що Кремль роздмухує війну на Донбасі) та “…Russia, which in 2014 occupied Ukraine’s Crimean peninsula and fomented a proxy war in far eastern regions” (… Росія, яка в 2014 р. окупувала український Кримський півострів та роздмухує непряму війну у східних регіонах).
Епідеміологічно-вакцинна ситуація
Є дві новини – хороша та погана.
Хороша – епідемія в глобальному масштабі послабилась, майже готові нові вакцини, з’являються передові біотехнології тощо.
Погана – епідемія нікуди не дівається, навіть там, де всі сподівались на її закінчення. На початку цього року за тиждень з’являлось 5 мільйонів хворих, а в середині лютого – 2,5 мільйони. Найбільше впала захворюваність у тих країнах, в яких ситуація була найгірша – США, Британії, Південній Африці, Ізраїлі та Португалії. Проте за останній тиждень кількість захворювань зросла до 2,6 мільйонів випадків. Погана ситуація в Бразилії, погіршилась у Франції та Угорщині. У Південній Африці попри появу свого різновиду вірусу та високий рівень захворюваності, фахівці плекають надію на те, що створюється певний бар’єр для нових інфікувань. Можна говорити про певний колективний імунітет, для чого достатньо, щоб 60%-70% популяції перенесли захворювання. Наявність епідемії у тропічних широтах свідчить про незначну роль погодного фактора в епідемії.
Фармакомпанії змінили амплуа – з жадібних куркулів, які користуються з важкого стану хворих, вони перетворились на рятівників. Довгий час вакцинами «велика фарма» займалась без особливого інтересу – ресурсів потрібно багато, вигоди мало. Але в 2020 все змінилось. Серед чемпіонів не лише такі гіганти як Pfizer, Astra Zeneca чи Jonson&Jonson (їхня вакцина теж на підході), але і менші гравці, такі як стартапи BioNTech, Moderna та Novavax. Останній цікавий тим, що принцип дії вакцини базується не на втручанні в РНК, як у Pfizer-BioNTech та Moderna, та не на мертвому вірусі, як в Astra Zeneca/Oxford, а на синтезованому відростку – білку коронавіруса, що попереджає реплікацію та породження віруса. До того ж вона не потребує надзвичайних умов зберігання, як вакцини Pfizer-BioNTech чи Moderna. Епідемія для Novavax стала спасінням – її акції з $4 виросли до $229.
МВА посеред кар’єрного шляху
Чи варто витрачати час та гроші на МВА, якщо ваша кар’єра і так незле розвивається? Найкраща відповідь – залежить від обставин. Нині обставини змінились, і то не на краще для кар’єри. Через епідемію робочі місця знаходяться під загрозою, традиційні бізнес-можливості стають сумнівними, а те, що раніше перебувало на маргінесі стає загальновживаним. МВА стало саме таким явищем. Галузь, яка ще нещодавно страждала через кризу, викликану активним зростанням економіки, раптом стала «багатою нареченою», чий посаг (знання та навички) знадобився всім женихам від традиційних молодих, багатих та успішних до тих, чиї заявки раніше би навіть не розглядали. Серед таких «новачків» – люди, які мали успішну професійну кар’єру, зокрема наукову та військову, та люди, які раніше вважались застарими для програм МВА. Школи також більше не вважають, що 25-річні – достойні студенти, адже нині молодь нині геть не завжди розуміє, що і як вони робитимуть у майбутньому. Всі сходяться на тому, що МВА для зрілих кандидатів – чудовий спосіб змінити або прискорити кар’єру, а для шкіл – більш якісний склад студентів та покращення якості програм.
Карткові платежі та їхнє обслуговування
Обсяг карткових платежів під час епідемії різко зріс. Навіть маленькі компанії, такі як ресторани, магазинчики тощо нині віддають перевагу картковим платежам, що і не дивно, адже такий платіж зменшує ризик інфікування. Крім того, зріс обсяг інтернет-покупок, за які розплачуються картками. Компанії Visa та Mastercard планують підняти оплату за карткову транзакцію (плата за зчитування), яку платять ті бізнеси, які використовують термінали. Причина – більше витрат на створення нових технологій та посилення безпеки. Натомість американські бізнеси, зокрема Amazon масово судяться.