ПЕРШІ ШПАЛЬТИ FINANCIAL TIMES ТА THE WALL STREET JOURNAL: Січень 2021

Дві теми можна визнати домінантними в усіх новинних та аналітичних виданнях: перші дії нової американської адміністрації та події, пов’язані з епідемією.

22 січня 2021

Епідемія та її набувачі

Настрій дописів, пов’язаних з епідемією, нагадує американські гірки. З одного боку, досить успішно провадяться широкомасштабні щеплення, на додачу до двох ухвалених вакцин завершуються випробування інших кандидатів, а з іншого – кількість хворих не падає, хвороба поширюється, і, що найгірше, з’являються нові, агресивніші, штами. На думку багатьох фахівців галузі охорони здоров’я нам ще геть далеко до «початку кінця». Зокрема, на щорічній конференції з охорони здоров’я, організованої JP Morgan, делегати-оптимісти давали епідемії ще 2 повних роки саме через нові штами. На думку песимістів, лише багаті країни виборсаються тоді з епідемії, а країни з середніми та низькими доходами будуть жити з нею до 2027, а то і 2030 року. Високопосадовці Pfizer відзначили необхідність розробки ще однієї, а може й більше, вакцини. Безумовно, існує вірогідність того, що з часом COVID-19 перетвориться на щось, подібне до сезонного грипу, що вимагатиме такого ж вибіркового, а не масового щеплення.

Цікавий поворот відбувся у масовій свідомості – фармацевтичні компанії перетворились із жадібних експлуататорів хворих людей на спасителів людства. 

Хоча слід відзначити – для фармацевтичних компаній епідемія була сприятливим фактором розвитку, що для фінансів, що для досліджень, що для стабільності функціонування. 

Технології та епідемія

Ще один вигодонабувач епідемії – технологічні компанії. Alphabet, Amazon, Apple та Facebook оприлюднили квартальні результати, які перевершили навіть найсміливіші прогнози. Їхні загальні продажі зросли на 18% за останній квартал, що на 4% вище за прогнозовані. Такі результати особливо помітні на фоні антимонопольної судової справи проти Google, слухання в Конгресі стосовно онлайнової цензури. Використання мереж під час виборів у США висвітлило дезінформацію в інформаційному просторі. Найуспішнішим виявився Google завдяки відновленню реклами, Facebook пояснив свій успіх переміщенням комерційної діяльності з реального світу до віртуального, навіть попри бойкот таких великих компаній, як Coca-Cola, Ford та Verizon. Amazon заробляв на е-комерції та збільшенні реклами. Рекламодавці на якийсь період між карантинами скоротили цифрову рекламу, але на карантин повернулись у віртуальний світ. 

 

США

Антиковідні заходи – один з пріоритетів порядку денного п. Biden, нового американського президента, який приніс присягу 20 січня, у спокійній обстановці. Серед інших – об’єднання нації, яка виявилась катастрофічно розділена під час правління п. Trump, повернення до Паризької угоди про клімат, посилення допомоги з безробіття, послаблення торгівельної війни з Китаєм, відновлення доступу до охорони здоров’я. 

 

Феномен QАnon

В США з'явився цікавий феномен – QАnon, група  яка об’єднала послідовників теорій змов та нині на думку FBI є потенційним террористом.

До 6 січня цього року ніхто не сприймав всерйоз людей, які спочатку спілкувались на дошках оголошень в інтернеті, потім перебрались до основних комунікаційних платформ, аж до того, як вийшли в реал біля Капітолію. Група відзначалась крайніми правими поглядами, та всерйоз вірила в те, що сатаністи-педофіли, яких уособлювали представники можновладців-демократів, журналісти,магнати розважального бізнесу та інші представники інституцій, занадто довго контролювали уряд так званої «глибинної держави» та намагались применшити п. Trump. Послідовники групи очікували на дві важливі події – Шторм та Велике Пробудження (Storm and Great Awakening).Шторм – масовий арешт високопосадовців, а Пробудження – подія, яка б мала навернути всіх, хто не розділяв ці погляди, до віри. Вважається, що саме QАnon-івці були основною силою штурму Капітолію. Група почала своє існування з повідомлення на онлайновій дошці оголошень 4chan від імені “Q Clearance Patriot”. Використовувася таємний шифр, ва повідомлення часто перетворювались на Trump-івські гасла на заходах, які проводили білі супрематисти. Першим проявом публічного насильства саме представників цієї групи стала стрілянина у піцерії Comet Ping Pong, де, за звинуваченнями групи, Hillary Clinton та John Pоdestа, голова її кампанії, тримали у підвалі дитячий бордель. Правда, підвалу в цій будівлі немає. Але справжня популярність до QАnon прийшла під час карнтину, завдяки використанню Fаcebook та Instagram. За цей час кількість прихильників групи зросла в 10 разів.