Перші шпальти FINANCIAL TIMES: кінець травня 2020
Вперше за декілька місяців на перших шпальтах з’явився більш-менш позитивний заголовок. Однак, пандемія, на жаль, ще не завершена
22 травня 2020На перших шпальтах
Вперше за декілька місяців на перших шпальтах з’явився більш-менш позитивний заголовок. Однак, пандемія, на жаль, ще не завершена.
Станом на 21.05.2020 підтверджених випадків захворювання на COVID-19 в усьому світі – 4947639, летальних – 321788. Більшість країн оголосила про послаблення карантинних обмежень. Такі дії призвели до пожвавлення економічної діяльності в Єврозоні.
Компанія AstraZeneca має замовлень на 400 мільйонів доз анти-COVID’ної вакцини, яка була розроблена Оксфордським університетом, але ще не має підтвердженої дієвості. Разом з тим, уряд США надав компанії фінансування у розмірі мільярд доларів на розробку препарату. Перші дози вакцини очікують цього вересня.
Що відбувається
Початок повільного одужання – так в основному характеризують економічне «здоров’я» світу.
Після підйому у четвер знову впали світові фондові індекси. Лондонський FTSE впав на 0,7%, а франкфуртський Xetra Dax – на 1,3%. Причини – зростання напруження між Китаєм та США.
Торгівля цінними паперами зазнала серйозних змін за час карантину. По-перше, виявилось, що для того, що репутація роботи з дому як способу побайдикувати геть не виправдана. Більшість трейдерів працюють набагато більше. По-друге, інвестиції в технології нарешті окупаються, адже 80% оборудок щодня зроблять комп’ютери. По-третє, існує висока вірогідність того, що у галузі з’являться нові лідери. Менші компанії нині активно зазіхають на ласі шматки «великих хлопців», а деякі виробники АТС збільшили свої продажі більш як в 10 разів.
Авіакомпанії оголошують про початок польотів. EasyJet планує почати внутрішні перельоти у Франції та Великій Британії з середини червня, Emirates відновлюють декілька далеко магістральних рейсів, зокрема, до Австралії та Британії, Ryanair обіцяє відновити 40% рейсів з липня.
Teresa Ribera, міністр довкілля Іспанії, заявила, що країна очікує іноземних туристів. Звучить амбітно, адже тут був один з найсуворіших карантинів і навіть внутрішні подорожі з однієї провінції до іншої заборонені.
Битва богів з титанами або Netflix vs HBO. Netflix став настільки серйозним гравцем, що гранди сектору entertainment взялися до боротьби всерйоз. Так, Warner Media, якого придбав у 2018 р. AT&T, створило HBO Max, з тієї самої HBO, чиє ім’я стало синонімом якісного телеконтенту та революціонера галузі. Очікується, що на американському ринку нова стара компанія стартує з 27 травня. В Європі її очікують на декілька років пізніше.
Стиль життя, мистецтво та книжки
Офіс помер. Хай живе офіс? Чи ні?
Ще у 1731 році в East India Company працювало «300 клерків, нотаріусів та бухгалтерів, які щось записували у грубі шкіряні журнали», як описував письменник William Dalrymple. На початку 20го сторіччя робота в офісі стала мрією багатьох. Саме тоді такі хай-тек гіганти як залізниця або телеграф потребували великих штаб-квартир, де працювало би багато людей. Тоді це була така сама фабрика, але без важкої фізичної роботи. Навіть вигляд мала схожий – ряди однакових столів, які повернуті в один бік. У 1956 р. відбулась міні-революція: кількість «білих комірців» в США вперше перевищила кількість «синіх». Тоді ж всі зрозуміли, що в офісах життя не набагато краще, ніж у цехах. Peter Drucker, гуру менеджменту, тоді ж серйозно радив офісним співробітникам мати інтереси поза офісом. І почались спроби гуманізувати середовище.
Спочатку окремі кабінети перетворювали на відкриті зони, з’являлись і зникали садочки на дахах та басейни, алкоголь та тютюн поступово зникали з офісного життя. Цим сумнівним розвагам склали компанію расизм та сексизм.
Офісне пекло створили несподівані речі – нескінченні наради та малюсінькі псевдо-кабінетики. Проте, ці кабінетики були ознакою доби егалітаризму – вони означали доступність. Водночас, те все було ще нічого – багато функцій віддавались на аутсорс до Індії, прибиральники були чужі, а через постійні масові звільнення було невідомо кого чекати за сусіднім столом. Та й ієрархія нікуди не поділась, хоч як би не змінювався зовнішній вигляд офісів. Та попри всі ці недоліки, тотальний контроль та фіксація на присутності, незручність діставання до роботи - це була територія проривів та відкриттів і приємних несподіванок.
Коронавірус нині змінив правила гри. Соціальна дистанція, здається, вбила один із центрів нашого всесвіту. Нині «доба офісу» як ми його знаємо, закінчується. Цього тижня керівництво Twitter повідомило своїм працівникам, що вони завжди можуть працювати з дому. Але наскільки це зручно? Попри всі недоліки, офіс давав можливість швидкій взаємодії, яка критична для економіки знань. Можливо, приклад Кремнієвої Долини, де в кампусах майже знищена межа між домом та офісом буде корисним. Яким буде новий офіс невідомо. Але доба, яку ми знали, закінчується.