FINANCIAL TIMES: Рейтинги бізнес-шкіл
FT опублікувала найсвіжіші рейтинги та дослідження бізнес-шкіл. Приємно, що у рейтингу присутні наші основні партнери. Традиційно, рейтинги доповнюють дослідження ситуації в галузі.
18 лютого 2021Загальна ситуація на ринку
Ситуація з бізнес-освітою виглядає схожою на ситуацію із щепленням: там, де щеплення проводяться системно, загроз небезпечних епідемій або немає, або вони носять епізодичний характер. Так само карантин показав, що онлайн навчання (не треба витрачати зайвий час на логістику, можна подивитись у зручний для себе час тощо) та мозаїка навчальних курсів (не треба мені ці незрозумілі дисципліни, я братиму лише те, що для мене важливо!) не в змозі замінити нормальну освіту. За 2020 р. в усьому світі відзначалось підвищення попиту на програми МВА, спричинені необхідністю поратися з викликами кризи внаслідок карантину. Досвід показує, що кризи закінчуються, а завдяки хорошій освіті та оновленій мережі контактів, можна набагато легше і швидше скористатись з можливостей, які виникають потому.
Основні тренди минулого року, які мають всі шанси зберегтись і цього року, виглядають так:
- Перевага надається школам, які знаходяться близько. Ситуація цілком природня, адже обмеження подорожей ставить під загрозу навчання, а велике місто, де розташована школа, має серйозні переваги;
- Бренд має значення! Школи, яким добре велось і до карантину, мають можливість бути гнучкими в усіх аспектах своєї діяльності – від структури процесу відбору кандидатів до методик викладання;
- Якість комунікації зі студентами також буде мати велике значення цього року, як і минулого – адже CОVID-19 ще не відступив, тому збоїв у навчальному процесі не уникнути;
- Зміст програм постійно оновлюється, так само як змінюється ситуація;
- Три фактори визначатимуть долю програм – зручність, вартість та кар’єрні перспективи (3 Сs: convenience, cost, career);
- Сильні стають сильнішими, а слабкі – слабкішими. Попри чудовий рік для бізнес-шкіл в цілому, стало очевидним, що слабкі гравці не можуть залучити нових студентів.
З не дипломними програмами (executive development) ситуація також досить оптимістична. На відміну від попередньої кризи 2008 р. бюджети на навчання в корпоративному секторі не порізали. Але стало очевидним, що формат програм, особливо тих, що орієнтуються на найвище керівництво, потребує змін. Нині серед hard skills найбільшим попитом користуються ті, що стосуються цифровізації та аналітики, а серед soft skills – якості нових лідерів, зокрема емпатія. Людський компонент взагалі нині важливий набагато більше, ніж управлінські теорії.
Щодо формату, то раніше обмежена кількість вищих керівників вчилась на коротких програмах у престижних бізнес-школах. Такий формат мав 2 переваги: особисте спілкування та можливість відволіктись від безжального робочого ритму. Тепер, через цифровізацію цих переваг більше немає. Натомість з'явилась можливість залучити висококласних спікерів, а до навчання – більшу кількість співробітників на всіх рівнях корпоративної ієрархії. Таким чином, краще використовується лідерський потенціал на всіх управлінських щаблях, та з’являється більше можливостей, яких бракувало раніше через ієрархічні структури.
Для всіх типів провайдерів навчальних послуг це теж хороша можливість, адже освіта вже не елітарний атрибут, а необхідна умова виживання.
Рейтинги
Цього року мали успіх європейські школи – мало не вперше така їх кількість очолює рейтинги. Американські школи, як і раніше мають сильні позиції.
Цього року перша п’ятірка виглядає так: Insead, London Business School, University of Chicago: Booth, Iese Business School, Yale School of Management. Наші партнери займають 7 (CEIBS), 19 (IMD) та 27 (Carnegie Mellon: Tepper) місця у «загальному заліку».
При цьому CEIBS’івська Executive МВА №2 в світі, IMD’шні програми для вищого керівництва компаній традиційно найкращі в світі.
Серед сотні найкращих також наші партнери з Південної Африки – GIBS.
Рейтинг Financial Times можна переглянути за посиланням – http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/rankings