FINANCIAL TIMES: форум у DAVOS
Одна з найважливіших подій січня – Форум у Давосі, цього року вже п’ятдесятий
24 січня 2020Одна з найважливіших подій січня – Форум у Давосі, цього року вже п’ятдесятий. Зазвичай на ньому визначаються основні тенденції розвитку, обговорюються найнагальніші проблеми найближчого майбутнього та робляться спроби сформувати наш завтрашній день таким, яким би ми хотіли його бачити. Тож не дивно, що у січні «багаті та впливові» збираються у Швейцарії. Рок-зірки – інтелектуали теж там. Спостерігати за перебігом заходу завжди цікаво. Серед найгарячіших тем цього року – охорона довкілля.
Одна з хедлайнерок цього річного форуму - Greta Thunberg, рок-зірка екологічного активізму. При всій суперечливості її постаті та дій, слід віддати їй належне – вона піднімає болючі теми та примушує тих, від кого залежать рішення (щодо?) екологічних проблем, вживати заходів. У своєму виступі у вівторок п. Thunberg відмітила, що бізнес-лідери та уряди в основному обмежуються, і що її покоління «не здасться без бою». Ідея хороша, сподіваємось, що бій складатиметься саме з тих дій, які справді сприятимуть виживанню виду Homo Sapience та стабілізації екологічної ситуації.
Пан Donald Trump скористався своїм виступом, щоб вчергове висміяти екоалармістів, або, як він сказав, песимістів. Серед інтелектуалів та активістів стало хорошим тоном критикувати його за негативізм щодо екологічної кризи. Він висловився проти допуску «пророків судного дня з їхніми передбаченнями швидкого апокаліпсису». Ще одна ідея, яку п. Trump виголосив у промові – нова модель торгівлі для 21 сторіччя, яку запровадили США. Властиво, ідеться про торгові війни, якими нині Америка або погрожує, або веде з ЄС та Китаєм, та двосторонні торгові угоди, які замінюють багатосторонні. На що п. Han Zheng, віце-прем’єр КНР, відповів, що Китай не наслідуватиме приклад деяких країн, які відмовляються від глобалізму.
Технологічні гіганти успішно конкурують з екоактивістами за місця на авансцені в Давосі. Змінились лише ті, хто отримує найбільше уваги – нині це так звані «єдинороги». Серед запрошених цього року – надзвичайно велика кількість компаній, які надають послуги бізнесу, а не споживачу – нове явище для Давоса. Якщо раніше всі молились на зростання, зараз говорять про вартість та прибутки. Телекомівські компанії, які раніше «грались у своєму пісочнику (?своїй пісочниці)», нині проводять відриті обговорення з таких тем як цифровізація платежів та торгівлі. Ще одна серйозна проблема, яку обговорюють – антимонопольні дії щодо технологічних «бегемотів». На думку багатьох, законодавчі обмеження разом із структурними змінами – шлях до інновацій, створення нових робочих місць та бізнесів.
Швейцарська поліція підозрює російських сантехніків у шпигунстві. За тієї концентрації грошей та влади, яка нині панує у Швейцарії, кількості (чисельності) багатих росіян, які перебралися до країни, підвищена активність російських спецслужб протягом останніх років не виглядає параноєю. Особливо, якщо ті сантехніки мають дип.паспорти.