Чи залежить ефективність управління компанією від статі її керівника?
Надія Омельченко про гендерний дисбаланс у бізнесі. Чому виникає така ситуація та які шляхи вирішення для неї існують?
12 квітня 2018Лише приблизно в третині вітчизняних компаній керівні посади обіймають жінки. Серед них – Надія Омельченко, віце-президент «ІТ-Інтегратор», найбільшого постачальника і розробника ІТ-рішень в Україні. Надія є випускницею програми "MBA в ІT-менеджменті" Бізнес-школи МІМ. Торік вона почала активно займатися вирішенням проблеми гендерного дисбалансу у вітчизняній IT-індустрії. Зараз Надія Омельченко входить до Топ-20 надихаючих жінок в STEM і є ментором ініціативи “Дівчата STEM”. Цей проект системно підтримує розвиток і зміцнення позицій жінок в сфері високих технологій.
Ми вирішили запитати у пані Надії її думку щодо гендерного дисбалансу у бізнесі. Чому виникає така ситуація та які шляхи вирішення для неї існують?
Щодо чоловіків і жінок в менеджменті існує безліч різних стереотипів, але чи справді поведінка топів різних статей в роботі відрізняється?
Статистика показує, що великої різниці в стилях управління немає - як авторитарний, так і демократичний стилі керівництва притаманні приблизно однаковій частці керівників, незалежно від їх статі. Авторитарними управлінцями є, наприклад, 42% чоловіків - керівників та 45% жінок - керівників.
Жінки так само, як і чоловіки, спілкуються приблизно з такою ж кількістю співробітників, витрачають однакову кількість часу на роботу і не менш ефективні на всіх рівнях ієрархії.
Але у вітчизняних компаніях частка жінок у топ-менеджменті досі лишається мізерною та складає одиниці відсотків. При тому, що на нижчих рівнях корпоративної ієрархії частка жінок може бути навіть більшою, ніж чоловіків.
Куди ж зникають жінки у процесі просування по цій ієрархії? Та чому їх так мало в першому ешелоні бізнесу?
Справа не в поведінці чоловіків і жінок, а в тому, як до них ставляться. Гендерна нерівність зумовлена не різницею в поведінці, а забобонами. Існуючі корпоративні стандарти та правила посилюють проблему відставання жінок. Працює систематична упередженість в процесі відбору та розвитку потенційних управлінських кадрів. Позбавитися неї можна лише за допомогою руйнування гендерних стереотипів про роботу.
Які ще фактори спричиняють гендерний дисбаланс у менеджменті?
Я згодна з твердженням, що жінки відчувають значні труднощі зі своїм вищим керівництвом у процесі просування та розвитку. З іншого боку, одна з причин проблеми полягає також у недостатній мотивації жінок виходити на перші позиції в бізнесі.
Чи існує вплив особистого життя на успішність розвитку кар’єри жінки?
Досі існує досить багато жінок, які вважають, що робочі успіхи заважатимуть особистому та сімейному життю. Втім, така позиція сьогодні вже неактуальна. Перед сучасною жінкою не може стояти питання ― займатися кар’єрою або сім’єю. Тому що ці дві речі можна чудово поєднувати та балансувати.