Скорочення працівників і 83 млн нових робочих місць: Алан Гуді про виклики та можливості ШІ
13 червня 2023
Ален Гуді, один з провідних французьких спеціалістів із сенсорного маркетингу та цифрових інновацій, у рамках проєкту ReInforceUA від Бізнес-школи МІМ розповів про те, які тенденції можна спостерігати з розвитком штучного інтелекту. Гуді – заступник декана з цифрових технологій, професор маркетингу в бізнес-школі NEOMA у Франції, а також бажаний спікер і дописувач з теми розвитку ШІ, тому велика удача – залучити його до зустрічі з українською аудиторією. Публікуємо вибрані тези виступу.
Я показую на своїх зустрічах два візуальних об'єкта, дві картини. В основному, люди кажуть, що це роботи Вінсента ван Гога. Хоча насправді ці зображення створені мною. В мене немає навичок малювання, але я створив ці дві картини за 30 секунд, тому що знаю, яким чином використовувати генеративний штучний інтелект.
Навіть якщо ви не знаєте, як створювати цифрові картини, кодувати комп'ютерні програми чи писати музику, тепер в усіх цих творчих речах є ШІ. І важливо розуміти, що ці технології не проти вас, а разом з вами. Адже все одно є необхідність у людському внеску. Але вам потрібно знати, як використовувати генеративний штучний інтелект, які є обмеження, як він впливає на бізнес.
Перший тип штучного інтелекту з’явився в 90-х роках минулого сторіччя, коли були IBM, Deep Blue – машина, яка грала в шахи. Чому це був обмежений штучний інтелект? Тому що вони аналізували всі можливі комбінації, але у дуже вузькій сфері. Тепер у нас є генеративний штучний інтелект, у нього більш широка пам'ять, тому що ми аналізуємо мільйони сторінок тексту.
Але люди очікують, що в 2040-му році ми будемо мати штучний наративний інтелект – це буде теорія розуму. Технологія буде знати, що відчувають і про що думають люди. Можливо, цей ШІ зможе бачити емоції. І також буде намагатися зрозуміти, що ми думаємо про різні речі. Але ми поки що не дійшли до цього етапу.
Зараз є дуже багато заголовків, які говорять, що штучний інтелект нас вб'є. Але цей ШІ абсолютно не має свідомості. А далі, в 60-му році, буде ASI – штучний суперінтелект – він зможе зрозуміти, що він хоче у світі.
Коли ми говоримо про генеративний штучний інтелект, це не означає взагалі штучний інтелект. Це феномен не новий, бо він «народився» в 1956 році в Стенфорді. І це той термін, який створив професор Джон Маккарті. Він означає використання комп'ютерної науки для того, щоби створити розумну програму. ШІ використовує трансформери – це нейронова архітектура для глибокого навчання. І ця архітектура є гарною для того, щоб вичитувати мільйони сторінок тексту, даних, створювати якісь контексти. Трансформер був створений у 2017 році в лабораторії, було проведено дуже багато досліджень з цього приводу. Коли він був відкритий в 2022 році, то це була вже модель GPT-3. А з березня цього року існує вже GPT-4.
Сьогодні всі великі компанії говорять про ШІ, і в цьому є великі бізнес-можливості. Але еволюція – експоненційна. Людський мозок набагато більше звик до лінійної еволюції, а генеративний штучний інтелект розвивається експонентно. Це стосується і зображень, і текстів, і будь-якого контенту, який використовує генеративний штучний інтелект. Це також справедливо, якщо говорити про специфічне використання. Ми говоримо про генеративний штучний інтелект для медицини, дехто оцінює, у якому напрямку ШІ може підтримувати пацієнтів в медичному контексті.
Я думаю, що генеративний штучний інтелект буде мати великий вплив на суспільство. Буде багато фейкового контенту і це може призвести до дивних наслідків у реальному світі. Скажімо, в кінці травня 2022 року були фейкові новини і фальшиве зображення Пентагону, начебто, там стався вибух. Вплив цієї інформації вилився у втрату 500 мільярдів доларів, якщо говорити про капіталізацію. Тобто фальшивий контент може мати реальний вплив на економічний світ.
Також ми знаємо, що деякі компанії, банки, наприклад, в західному світі, встановлюють особистість через вокальний спосіб ідентифікації. Тобто, я говорю з вами вже декілька хвилин, ви можете дати це генеративному штучному інтелекту і він буде використовувати мій голос. Це дуже важливо, тому що ми не можемо контролювати безпеку, коли ми використовуємо генеративний штучний інтелект.
У всіх індустріях генеративний штучний інтелект може автоматизувати в середньому 25% завдань. Якщо ми дивимося на офісно-адміністративну підтримку, на юридичні аспекти, то це може бути більше 30-40% задач, які буде виконувати генеративний штучний інтелект. І результатом цього є те, що дійсно деякі компанії будуть інакше наймати людей. IBM, наприклад, оголосили, що вони хочуть винайняти декілька тисяч людей через штучний інтелект, а є компанії, які вже сказали, що вони звільнять людей з тієї ж причини. На нас чекають величезні трансформації на ринку праці. І також ми бачимо, що десь 70% робочих місць зникне через штучний інтелект. З іншого боку, буде 83 мільйони робочих місць, які з'являться завдяки штучному інтелекту. Але в основному ми не знаємо, яким саме буде цей баланс.
Якщо говорити про наслідки, то головне – це вплив на наш зв'язок з інформацією. Через декілька місяців буде штучний інтелект, який зможе перекладати на іншу мову майже в реальному часі – Zoom оголосив про використання такої технології, Майкрософт інвестував у це 10 мільйонів доларів, адже вони хочуть конкурувати з Гуглом, розгорнути генеративний штучний інтелект всюди в Microsoft Office. І все це буде відбуватися дуже швидко.
Запис лекції мовою оригіналу та в синхронному перекладі українською.