Перші шпальти FINANCIAL TIMES: випуск 1
Огляд публікацій за 1–21 грудня 2018
22 грудня 2018Значна увага приділялась «Північному потоку» на тлі захоплення українських кораблів Росією (3.12), її вірогідної домовленості із саудівською Аравією та картелем ОПЕК про скорочення видобутку нафти (5.12, 7.12) з метою припинення падіння цін та їхнього збільшення на 30%. Проте наскільки це вигідно ОПЕК? Адже прогнозується скорочення попиту на власну сиру нафту у наступному році великою мірою через успішну розвідку та розробку покладів сланцевої нафти в США (12.12). Натомість прогнози самого Газпрому досить позитивні – посадові особи компанії вважають, що до 2020 року Європа купуватиме на 25% більше російського газу. Подивимось.
Брекзіт
Brexit не лишає свого місця на перших шпальтах. Британія має залишити ЄС 29 березня 2019 року не залежно від того, чи підписана економічна угода про «розлучення», чи ні. Якщо вона підписана, то Британія може вийти з ЄС без великих економічних проблем, тобто без великої націоналізації, про що багато хто марить. Супроводжують процес виходу політичні скандали, вотуми недовіри, зрив домовленостей (щось це нагадує).
Шпигунські пристрасті у Huawei
У технологічному секторі неспокійно. Заарештовано, а потім випущено під заставу у 10 млн. доларів Meng Wanzhou, CFO Huawei, яка до того ж є дочкою засновника компанії. Її звинувачують у фінансових маінаціях з метою обходу анти-іранських санкцій. Компанія, заснована колишнім офіцером китайської армії Ren Zhengfei, заявляє про те, що її у такий спосіб просто вичавлюють з ринків 5G та що вона – жертва геополітичних інтриг.
Технологічні гіганти і Росія
Технологічні гіганти Facebook, Twitter and Google звинувачуються у тому, що не розкрили інформацію про втручання та маніпуляції Росії у вибори американського президента у 2016 р. У технологічному секторі неспокійно. Заарештовано, а потім випущено під заставу у 10 млн. доларів Meng Wanzhou, CFO Huawei, яка до того ж є дочкою засновника компанії. Її звинувачують у фінансових махінаціях з метою обходу анти-іранських санкцій. Компанія, заснована колишнім офіцером китайської армії Ren Zhengfei, заявляє про те, що її у такий спосіб просто вичавлюють з ринків 5G та що вона – жертва геополітичних інтриг.
Що відбувалося
Валіза для транспортування костюмів, яка дозволяє згорнути їх до розміру лептопа (Pliqo, £150);Дорожня шкатулка для ювелірних прикрас зі шкіри від Wolf (£75). Вміщається навіть у невелику валізу, має відділення для різних типів прикрас, люстерко та підкладку, яка не рветься від використання;Надлегкі бавовняні рушники з Тунісу (£35), які можна використовувати як килимок на пляжі, скатертинку для пікніку та спокійно пакувати у валізу – зайвої ваги не буде!Для любителів гаджетів – перекладач навушник Pilot ($159 зі знижкою, винятково за передзавмовленням). Відчуйте себе героєм фантастичного роману, який говорить зі своїм співрозмовником різними мовами і при цьому ще й розуміються між собою! Проте не майте завеликих сподівань – це пілотний продукт (всі пам’ятають Гугл транслейт?);Симпатичні дрібнички від нью-йоркського готелю Mark, який вважається уособленням справжнього шику. Тепер шовкові маски для сну ($25), набір для уїкнеду ($450), свічки Frédéric Malle ($85) у стилістиці готелю можна придбати онлайн, без подорожей до «Великого яблука».
- Цього місяця говорили про кардинальні зміни в енергетиці – основна ідея цього звіту полягає в тому, що попередження зміни клімату можливе лише за кардинальної зміни технологій. «Зелена енергетика» - шанс для оновлення та прискореного розвитку не лише технологій, але і бізнесу. Проте, існує думка, що темпи розвитку альтернативної енергетики потроху уповільнюються (5.12).
- Спеціальний звіт про нові ринки (3.12) стосується в першу чергу азійських країн і, головно, Китаю. Зокрема, відзначається зростання його впливу на світовий фінансовий сектор. Зростання середнього класу в Азії – ще один серйозний напрямок діяльності фінансового сектора. Прямі інвестиції, зокрема у приватні компанії, розглядаються як хороший інструмент входу ринки в цьому регіоні. Бразилія, ще один ласий новий ринок, має такі ж сподівання як і ми – у разі успішності реформ, її економічні успіхи вражатимуть.
- Сталий розвиток та «зелені» фінанси (5.12). На центробанки чиниться значний «зелений» тиск для того, щоб перетворити їх на каталізатори змін. Ідеї сталого розвитку та методика «потрійного результату» – це не абстрактний гуманізм, через який бізнес змушений тринькати гроша, а певна методологія ведення бізнесу, яка дозволяє незле заробляти.
- Інновативні юристи (11.12). Чим визначається інноваційність у юриспруденції? Реальність свідчить: новими технологіями, стиранням меж між різними типами юридичних та консалтингових послуг клієнтам, верховенством права, розуміння ринку китайських облігацій, прямого інвестування у приватні компанії та штучного інтелекту (11.12).
- Майбутнє сільського господарства та їжі, присвячений пошуку їстівної упаковки замість пластикової, інноваціям, направленим на зменшення неекономного використання харчів, використання блокчейну, впливу зміни клімату на сільське господарство та інтересів інвесторів до веганоміки (5.12).
- Трансформації. Серед піднятих тем – роль жінок у технологічних галузях, фінтек, зокрема блокчейн та платформи, які навіть у банківському секторі перетворюються на мейнстрім (10.12).
- Боротьба з раком приносить не лише Нобелівські премії. 5.1 мільярдів доларів заплатить GSK за біотехнологічний стартап з Америки Tesaro, який спеціалізується саме на онкологічних дослідженнях. Novartis, швейцарський фармацевтичний гігант, розглядає можливі спільні проекти з гравцями ринку перестрахування – адже дослідження можуть призвести до винаходу персоналізованих ліків нового покоління від нині невиліковних хвороб. Взагалі ж охорона здоров’я – задоволення не з дешевих для будь-якого суспільства. Novartis, зокрема, одним із перших запропонував модель ціноутворення «оплата за результатом лікування», коли виплати прив’язані до результатів лікування (3.12).
- Тривають перегони з електромобільності, цього разу серед виробників. Так, Daimler збирається витратити 20 мільярдів євро на «електрифікацію» - випуск нової лінійки е-авт (11.12). США ухвалили злиття Daimler та BMW. Компанії збираються спільно працювати у галузі «послуг мобільності», тобто зарядки електроавт та спільного користування ними. Uber отримав дозвіл властей Пенсільванії на поновлення проекту авт без водія (19.12). До речі, позаминулого року студенти МВА, які відвідують Піттсбург під час міжнародного модуля, мали візит до Uber, саме на їхній випробувальний полігон. Деяким везунчикам пощастило навіть їздити Uber без водія. У Кремнієвій Долині – новий стартап. Цього разу – вантажівок без водіїв (18.12). Volkswagen планує покінчити з лінійками авто на двигунах внутрішнього згоряння. Tesla розміщує своє виробництво у Шанхаї (6.12).
- FT визначила 10 кращих власних дописів у 2018 році. Перша п’ятірка виглядає так:
1. Відставка Sir Martin Sorrell з WPP через скандал з сумнівним використанням коштів та особистою поведінкою (11.06);
2. Інтерв’ю Генрі Кіссінджера про Путіна та новий світовий порядок 20.07;
3. Лихий жарт Banksy – його робота, продана на аукціоні Sothbey’s за 1 млн. фунтів, самознищилась (6.10);
4. Чого жінка не повинна робити на роботі, якщо не хоче знапастити свою кар’єру (30.07);
5. Нові переговори про «угоду» про вихід з ЄС після провалу у британському парламенті (11.12).