Перші шпальти FINANCIAL TIMES: кінець липня 2020

Традиційно наприкінці липня скрізь затишшя. Проте, здається, скоро ми створимо нові традиції

24 липня 2020

На перших шпальтах

Друга хвиля COVID-19 настала. Але чи завершилась перша?

Станом на 23.07.2020  підтверджених випадків захворювання на COVID-19 в усьому світі – 15162926, летальних – 615320. На жаль, темпи зростання кількості випадків збільшились.

Керівники країн  ЄС досягли домовленості про створення фонду відродження після епідемії COVID-19. Це одразу відбилось на курсі євро, від якої багато чого очікують, особливо з урахуванням послаблення долара.

В цілому ж відмічається, що європейці нині більше заощаджують та менше витрачають. Всі європейські країни відзначають зростання депозитів. Цікава ситуація у Німеччині. Там, як і в 2008-му, пересічні клієнти банків знімають депозити та заощаджують готівку, про що свідчить зростання частки готівки у грошовому обігу.

Що відбувається

Традиційно наприкінці липня скрізь затишшя. Проте, здається, скоро ми створимо нові традиції

Акції Tesla зростають,  адже вже четвертий квартал поспіль компанія знаходиться у «чорній» зоні попри очікування незначних збитків інвесторами. Нині Tesla має найвищу ринкову оцінку серед всіх виробників авт.

Супермаркети намагаються вхопити шмат пирога онлайн продажів. Однак, як виявилось, це не так просто, зокрема, через високі витрати, які потрібні для створення та утримання мережі.

Ой, SoftBank, який ти зрадливий… Російський державний фонд заявляє про переговори щодо створення спільного підприємства з японським конгломератом SoftBank, чия діяльність нині прискіпливо розслідується. Не дивно, що представники конгломерату відхрещуються від такої діяльності.

На фондовому ринку утворилась вкрай нестійка конструкція – 5 найбільших емітентів домінують в індексі S&P. Їхня частка нині займає більш ніж 20% в індексі. призвело до того, що Apple, Aphabet, Amazon, Microsoft та Facebook, чиї акції здешевшали, тягнуть донизу весь S&P. Попри те, що ціни на практично на всі інші компанії в індексі росли принаймні на 1% протягом 3-х кварталів весь індекс збільшився лише на 0.2%. Постає питання щодо доцільності індекса як інструмента накопичення?

Стиль життя, мистецтво та книжки

Питання багатства та спадкових статків знайшло відображення у низці книжок, що нещодавно вийшли друком.

Нині в уяві «пересічного громадянина» спадкоємці родинних статків завинили в усіх суспільних проблемах. Очевидно, що бути багатим нині стає некомфортно. Так, п. Rainer Zitelmann у своїй книжці “The Rich in Public Opinion” аналізує ставлення широкого загалу до оподаткування багатіїв. Зокрема, він згадує про те, що оподаткування приватних маєтностей стало предметом соціального консенсусу. Навіть серед американських республіканців більшість вважає, що податки на особисті статки мають бути збільшені. Обмеження таких статків нині вже не розглядається як більшовизм. І дійсно, у світі накопичилось безпрецедентне багатство, яке було  зароблено завдяки падінню комунізму, 75 рокам миру в Європі, зростанню нерівності після 1980-х та різноманіттю методів ухилення від податків. Через це виник значний прошарок спадкоємців. Rachel Sherman у своїй книжці “Uneasy Street: The Anxiety of Affluence” та Mary Trump, племінниця американського президента, який вдає з себе self-made man, у книжці “Too Much and Never Enough” аналізують саме стан спадкоємців. Дарма, що вони мають все те, про що більшість може лише мріяти – зазвичай вони нещасливі. Вони страждають через цілу низку проблем - від даремності власного життя до нескінчених спроб знайомих “подоїти” їх. Але спадкоємці, навіть якщо завтра їм буде заборонено успадковувати маєтність сімей, все одно матимуть переваги своїх імен, освіти, часто-густо виховання та хорошого смаку. До слова, у Флоренції список багатіїв 2011 року містив багато імен зі списку 1427 року. Очевидно, що бути багатим геть не зле!