FINANCIAL TIMES: огляд публікацій за 11–25 січня 2019

Цей період був активніший, порівняно з попереднім. Не дивно – зимові канікули закінчились, і всі брались до роботи.

25 січня 2019

Перші шпальти

Davos

Цього тижня відбувся Davos, або, за офіційною назвою Світовий економічний форум (World Economic Forum). Впадає в око, що цього річ через внутрішні проблеми відмінили свою участь у Давосі «a-listers» президенти Франції Emmanuel Macron і США Donald Trump та прем’єр-міністр Великої Британії Theresa May. Компанію їм склали президенти Китаю Xi Jinping та Індії Narendra Modi. Перше враження – поляризація. Якщо раніше негативне ставлення до Давосу визначали загрози глобалізації, то тепер причина для негативу – «вежа зі слонової кістки», в якій живуть учасники Давосу. Детальніше – у спеціальному випуску.

Брекзіт

Коли читаєш про Брекзіт, кількість питань до власних можновладців зменшується. Як і прогнозувалось ще минулого року, британські парламентарі провалили угоду «про розлучення» з ЄС у першому голосуванні. Натомість, уряд п. Мей отримав вотум довіри та нескінченний лемент про те,що вона винна у тому, що умови, яких вдалося досягти погані.  Ринок поки що не відреагував критично, проте волатильність посилилась.

Вразило…

У другій половині місяця відбувалось багато цікавого у різних галузях. Спочатку активізувались видобувні галузі, представники наукоємних бізнесів, ювелірним прикрасам (купуйте через інтернет, так у Китаї всі роблять).  Представники фінансового сектора налаштовані досить песимістично.

Німеччина бореться зі змінами клімату – там планується повністю відмовитись від бурого вугілля. Проте такий радикальний крок викликає побоювання скорочень робочих місць. Зімбабве допускають російську компанію Алроса у видобуток діамантів. Через волатильність світових фондових ринків та страх перед майбутньою рецесією інвестори звертаються до золота.  

Вийшов Спеціальний звіт, присвячений питанням науково-дослідної роботи у медицині. У цьому звіті розглядались питання редагування генома, цифрової хірургії та організації клінічних досліджень. Очевидно, що охорона здоров’я – задоволення дороге, яке до снаги забезпечити лише поєднанню зусиль державного та приватного секторів.

Інший спеціальний звіт присвячений годинникарству та ювелірним прикрасам. 2 основні ярмарки годинникарства у Швейцарії конкурували. Взагалі 2019 сприймається годинникарями з оптимізмом, перш за все за рахунок азійських ринків, зокрема Індонезії, Шрі Ланки тощо. Крім того, велика увага приділяється онлайновим платформам, таким як Weibo та WeChat. Нині вони об’єднуються для того, щоб всі основні гравці ринку їх не ігнорували. Вартість коштовностей при розлученні багатих та знаменитих часто-густо занижується, вони стаються предметом окремих битв між колишніми, що не дивно, адже це – серйозний актив. Ювеліри практикують позичання прикрас зіркам зі списику А для «червоних доріжок», що допомагає підняти продажі. Очевидно, що на знижки у сезон Оскарів або Канського фестивалю краще навіть не сподіватись.

Ситуацію з магазинами у сегменті High street вже називають кризою. Хвиля банкрутств пов’язана з переходом великої частки роздрібної торгівлі в онлайн та здороженням оренди нерухомості. Компанію проблемним секторам складає Wall Street, де справи ще далеко не такі драматичні, проте очікування не оптимістичні. Натомість роздрібні банки продемонстрували набагато кращі результати.  

Самого оприлюднення Elliott Management, активістським хедж-фондом своєї чотирьохвідсоткової ставки в eBay та намірів «дати раду» портфелю компанії підняли ціну на акції аукціону на 11,6%.

Люди в бізнесі

Кажуть, що бізнес – це не гроші, а люди. Людський аспект ведення бізнесу, від вічної теми фаворитизму до макрочинників ринку праці, розглядався у часописі.

Протеже, спонсор, патрон, фаворит – всі ці слова викликаю негативні асоціації. Але чи правда фаворитизм таке вже лихо? У найгіршому випадку фаворитизм призводить до призначення на високі посади некомпетентних людей. А якщо не воювати з людською природою? Виявиться, що система протеже та патронів – чудовий спосіб підготувати наступників вищого керівництва. Прозорі програми спонсорства, пошук талановитих людей з якостями, які доповнюють, а не повторюють сильні та, нажаль, слабкі сторони патронів, та уміння побачити таланти, коли вони ще не проявились, можуть перетворити офісні інтриги в хороший інструмент кадрового відбору.

Проведено дослідження оплати праці випускників більш як 900 програм МВА. Пані, час діяти! Зарплата жінок через 5 років після отримання диплому на 28% менша за зарплату їхніх однокашників. На думку Michelle Wieser, в.о. декана бізнес-школи St Catherine’s University у Minnesota, яка очолювала цей проект, вирішення проблеми полягає у додатковій індивідуальній роботі з жінками для того, щоб навчити їх вести переговори про зарплату. Ви не просите, ви не отримуєте!

Ще один цікавий матеріал, присвячений людськім ресурсам з незвичайним поглядом. «Жовті жилети» продемонстрували, до чого може призвести складна система регулювання ринку праці, спрямована на посилення захисту винайнятих співробітників. Наслідок цього – високий рівень безробіття (найвищий в ЄС), брак необхідних навичок і, як наслідок, дефіцит кандидатів на роботу в технологічних секторах.