Випускник МІМ Віталій Дейнега: «ІТ технології в Україні потужніші за деякі армії НАТО». Перше інтерв’ю на посаді замміністра оборони
08 липня 2023
Одне з найочікуваніших інтерв'ю цього літа. Віталій Дейнега нарешті перервав своє понад стоденне мовчання після призначення на посаду заступника міністра оборони з питань цифрової трансформації. У 2014 році він заснував фонд «Повернись живим», у 2019-му він разом з МІМ ініціював унікальну освітню програму для військових, а наступного, 2020 року, сам закінчив МВА.
"Я завжди розумів: політика – не та сфера, яка мені дуже подобається. Але з початком великої війни почав про це думати, хоча й недооцінював ситуацію. Цю конкретну посаду мені пропонували й раніше, та я все відмовлявся. Але потім ми знімали сюжет для мого ютюб-каналу, один великий підрозділ пустив нас на день до себе пожити. Не на пару годин познімати, а саме на день. І отам я зрозумів, наскільки сильно армія оцифрувалася за рік великої війни. Зараз штаб батальйону – це приміщення (підвал, бліндаж, будь-що) або бойова машина, де всередині все обвішано екранами. На одних ти бачиш стрими з коптерів, на інших – карту з нашими й чужими позиціями. Люди користуються різним програмним забезпеченням, щоб обмінюватися цілями, щоб перевіряти розвіддані. Коли спостерігаєш за цим наживо, стає зрозуміло, які великі переваги це дає на полі бою. Наскільки важливим є стабільний інтернет. У той момент я для себе переоцінив роль цифри взагалі у війні. Тобто не можу сказати, що я її недооцінював, але точно не надавав такого значення. Після цього я вже погодився на призначення не вагаючись", – розповів про своє рішення Віталій Дейнега.
Публікуємо ключові моменти розмови з шеф-редакторкою LB.ua Сонею Кошкіною:
- Приймати посаду довелося у незаплановано короткі терміни. На розмови з основними стейкхолдерами на ключових посадах у державі очікував витратити три-чотири тижні, але в результаті вийшов лише тиждень.
- Сто днів мовчанки Віталій взяв задля того, щоб його не відволікали від ключових задач, які треба було зробити до початку літньої кампанії, або ж контрнаступу. У цей час працював над тим, щоб спростити обмін інформацією на всіх рівнях: від партнерів за кордоном до екіпажу конкретної бойової машини. Наприкінці червня цю задачу вдалося виконати.
- Роль цифрових технологій у нинішній війні – визначальна. Напрацювання українців суттєво переважають ті, що є у багатьох арміях НАТО. За кожною військовою перемогою стоїть якесь айтішне рішення, завдяки якому ми досягаємо більшого успіху з меншими втратами.
- В історії з крейсером "Москва" між сенсором, який його вів, і ракетою, яка в нього летіла, було певне програмне забезпечення, яке сприяло одночасному обміну інформацією. Перспективність технологій задля досягнення результату на фронті – причина, чому Віталій погодився на посаду. А ще він вважає, що нинішнього року Україна матиме військовий успіх на полі бою.
- Кожна війна породжує якусь нову зброю, що буде масовою у наступній війні. Нині триває «війна дронів» – ця технологія розвинулась і буде розвиватися далі. Це відносно дешевий спосіб руйнувати дорогу техніку противника.
- Наступні кроки на посаді стосуватимуться цифровізації армії в цілому, і зокрема, центрів комплектування. Взаємодія з військкоматами має бути максимально зручною і автоматизованою – багато мобілізаційних кампаній руйнувалися через взаємодії на рівні цих структур. Процес отримання посвідчення УБД так само має відбуватися максимально автоматизовано – мільйон людей, які нині служать, не повинні стояти в чергах за папірцями.
- На посаді Віталій планує пропрацювати два роки. А далі прагне завершити свою кругосвітню мандрівку. Або після війни, або якщо відчує, що морально це буде прийнятно.
Прочитати повну версію лонгріду та переглянути запис розмови можна тут.