Ветеранський бізнес життєстійкий, але ефективність підтримки безробітних слабка – Руслана Величко-Трифонюк
02 серпня 2023
Ветеранський бізнес схильний краще адаптовуватися до умов невизначеності та демонструє стійкість. На цьому під час презентації дослідження "Потреби та перешкоди ветеранів при працевлаштуванні" у Медіацентрі Україна-Укрінформ наголосила Руслана Величко-Трифонюк, випускниця програми Pre-MBA Лідерство, перша заступниця виконавчого директора Українського ветеранського фонду Мінветеранів. Також вона розповіла про те, які напрямки діяльності обирають ветерани, які подаються на грантові програми УВФ.
- Три головні напрямки серед ветеранського бізнесу – це аграрний сектор, сфера харчування і, звичайно, оборонний напрямок. Насправді, багато ветеранів до цього займалися трохи іншим. Наприклад, ветеран з контррозвідки, який виробляв вишиванки, зараз перелаштувався на забезпечення військовим одягом. Плюс ветеранського бізнесу в тому, що ці люди вміють швидко підлаштовуватися під нові умови. Там, де простий бізнес може увійти в ступор або зменшувати штат працівників, ветеранський бізнес може релокуватися тричі, вижити, при цьому набирати нових працівників та йти на розширення. І це все під час війни, – наголосила Руслана Величко-Трифонюк.
Говорячи про іншу сторону ветеранської зайнятості, а саме про найманий формат роботи, вона відзначила, що було б логічно регламентувати працевлаштування у Кодексі законів про працю, де виділити ветеранів як окрему категорію. На сьогодні їх статус виписаний у профільному законодавстві, але трудові відносини потребують уніфікованого регулювання.
Попри те, що 52% респондентів вважають, що більшість ветеранів втратять попередню кваліфікацію і потребуватимуть додаткового навчання, саме цей процес в країні не відлагоджений. За інформацією Державної служби зайнятості, 186,5 тисяч безробітних (на початок 2023 рок) менше 5% (8911 осіб), складають саме ветерани. З цієї кількості перенавчання проходили лише 118 осіб, а роботу отримали 2362 ветерани. Звідси виникає питання – чи ефективні державні бюджетні програми та чи виконують вони свої завдання?
- Ми маємо почати жити у реальному житті. У нас велике безробіття, яке зростає. Будь-який працедавець і бізнес – орієнтовані на прибуток і результат. Роботодавці говорять: для працевлаштування ветеранів їм потрібні певні податкові пільги. Однак бізнесу треба розуміти, що податкові пільги ми можемо робити тоді, коли у нас не буде тіньового ринку праці, прихованих трудових відносин і так далі, бо бюджет треба з чогось наповнювати, – додала Руслана Величко-Трифонюк.
І ще трохи даних: близько 30% опитаних роботодавців стверджують, що присутність у робочому колективі ветерана чи ветеранки може позитивно вплинути на внутрішню комунікацію в колективі. 14% опитаних вважають, що різниця між рівнем компетентностей ветеранів і цивільних шукачів роботи не буде відчутною, а 18,6% опитаних переконані, що більшість ветеранів набудуть нових компетентностей під час проходження військової служби, які будуть корисними на ринку праці.
Згідно з дослідженням, 32% роботодавців "скоріше негативно" ставляться до того, що ветерани можуть приховувати свій статус та військовий досвід при працевлаштуванні, 10,95% – "негативно", 4% – "позитивно", у 37,89% опитаних ставлення до цього "нейтральне".
Переглянути повний запис презентації дослідження "Потреби та перешкоди ветеранів при працевлаштуванні" можна тут.