Україна в фокусі світових видань і шкідлива інформація від ШІ: дайджест FT&WSJ

14 липня 2023

Наша увага цього тижня була прикута до Вільнюса та саміту НАТО – таємно сподівалися на ідеальний результат, а отримали максимум можливого. На думку дослідників корпорації RAND, основна увага була прикута до надання воєнної допомоги, посилення політичних звʼязків та післявоєнної відбудови країни. Безпекова ситуація на континенті нині значно складніша за ту, що склалася після Другої світової війни, коли у європейських країн було дві можливості захистити себе – у форматі НАТО або самостійно. Нині конфігурація ускладнилася тим, що основне безпекове завдання – стримувати росію, але не провокувати її. Це – великою мірою завдання заходу та України, адже закінчення війни означає відбудову країни для нас, і жодних стимулів для росії. В цілому ж, з часу розпаду Варшавського блоку вплив росії на європейську безпеку зменшувався. На думку деяких високопосадовців, ані НАТО не потребує України для стримування росії, ані Україна не потребує НАТО для одержання допомоги у військовому протистоянні. Як продовження думки про послаблення росії, президент Байден висловив припущення про те, що війна не триматиме довго через брак ресурсів та можливостей у росії, пише FT.  Він також висловив сподівання, що попри повільний, на думку західних експертів, прогрес, накопичені перемоги призведуть врешті решт до мирних переговорів.

Якраз у день проведення вільнюського саміту зʼявилася велика стаття WSJ про захоплення українських компаній російськими загарбниками. Скрізь на тимчасово окупованих територіях стиль не змінюється – вояки силою вдираються в офіси, оголошують про перехід бізнесу до нових власників та включають компанію до російських реєстрів із вже російськими власниками. На незгодних з таким «рішенням» українських бізнесменів чекає підвал. Продукцію вивозять до росії, де її продають та рекламують як тамтешню. Найбільше окупантів цікавить зерно, будівельний ліс та сільськогосподарські землі. Нові власники часто-густо з петербургу та мають відношення до силових структур. Українська сторона збирає докази для Європейського суду з прав людини у Страсбургу. Також власники «віджатих» компаній попереджають своїх міжнародних клієнтів про те, яким чином бізнес перейшов до інших рук та закликають не купувати крадене. До того ж, багато хто створив нові бізнеси у західних регіонах України. Маленька деталь – коли вояки захоплюють офіси та майно, вони його трощать, навіть при тому, що воно йде до «своїх» же. Крадіжка унітазів стала класичним елементом  «M&A а ля рюс».

І ще одна стаття від WSJ, яка заслуговує уваги. Федеральна торгова комісія (FTC) перевіряє ChatGPT, власника чи не найпопулярнішого застосунку – генеративного ШІ. Компанія потрапила на «радари» через публікацію створеної ШІ інформації, яка є шкідливою для людей. Компанія має довести, що вона вжила всіх необхідних заходів, щоб зменшити ризики створення заяв про живих людей, що завдають цим людям шкоди, зокрема псують їхню репутацію. На думку посадовців, ШІ використовує приватну інформацію при генерації своїх повідомлень на запит користувачів.