У МІМ-Київ пройшов Круглий стіл «Четверта промислова революція: унікальний шанс чи загроза для України»

​15 березня у Бізнес-школі МІМ-Київ відбувся круглий стіл на тему «Промислова революція: унікальний шанс чи загроза для України». У ньому взяли участь провідні науковці, представники влади та бізнесу.

16 березня 2016

Відкривала захід Ірина Тихомирова, президент Бізнес-школи МІМ-Київ. «Ми не знаємо, яким буде світ завтра. Але можемо принаймні спробувати спрогнозувати. Зміни у всіх сферах відбуваються дуже швидкими темпами, це матиме масштабні наслідки для світової економіки та економік окремих країн. Бізнес не може це ігнорувати та лишатись осторонь. «Індустрія 4.0.» стала головною темою 46-го Міжнародного економічного форуму у Давосі. Для України це питання є таким же актуальним, як і для всього світу. Більше того, Четверта індустріальна революція – наш унікальний шанс, яким необхідно скористатися», – зазначила Ірина Тихомирова.

Розпочав засідання круглого столу депутат Верховної Ради України, голова Тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань майбутнього, заступник голови Комітету з питань науки і освіти – Олексій Скрипник, який зокрема говорив про те, якою має бути політика майбутнього. «Від того, про що ми будемо говорити зараз, залежить те, якими ми станемо згодом. Політика – це думання про майбутнє. І це думання має допомагати відповідати на питання, де наша країна буде через 20-30 років», – сказав Олексій Скрипник.

Наступний доповідач, Олександр Коляда, відомий український генетик, науковий співробітник Інституту геронтології НАМН України говорив про персоніфіковану медицину майбутнього та українські наукові розробки в цій галузі. Про досягнення української медицини, її готовність до викликів ери Індустрії 4.0 говорила також Ольга Маслова, кандидат біологічних наук, спеціаліст у сфері регенеративної медицини. Вона зокрема зазначила: «Клітинна терапія і регенеративна медицина можуть надати ері Індустрії 4.0. багато нових можливостей. Проблема невиліковних хвороб могла б бути вирішена в Україні за умов достатнього фінансування та сприятливого законодавства».

Олексій Болдирєв, нейрофізіолог, біофізик, молекулярний біолог, в рамках круглого столу розпочав дискусію про взаємовідносини бізнесу і науки в Україні. «Часто бізнес дивиться на науку, ніби кажучи: «Досить вже цих теоретичних публікацій». Але справа в тому, що якщо «досить», тоді це вже буде не наука! Це вже буде заробляння грошей з використанням інноваційних технологій. Але для того, щоб ці технології з’явилися, обов’язково потрібна якась база, якісь люди, здатні це розуміти. На жаль в Україні, незважаючи на всі наші чудові слова про потенціал, успадкований від попередніх епох, ця інерція закінчується. І якщо вона закінчиться, не може бути й мови про Четверту промислову революцію», - сказав Олексій Болдирєв.

Основою третьої промислової революції були електроніка та інформаційні технології, четверта характеризується злиттям технологій і стиранням кордонів між фізичною, цифровою і біологічною сферами. Про стан, проблеми та особливості української ІТ-індустрії говорили Олександр Кардаков та Євген Кудрявченко. «Історично в нас наука побудована таким чином, що фактично вона спрямована на видачу сировини та напівфабрикатів…Так само і наші талановиті ІТ-спеціалісти, які їдуть працювати за кордон. Ми молодці, ми вирощуємо дуже якісну «сировину», яка їде він нас», – розповів голова наглядової ради компанії «Октава Капітал» Олександр Кардаков. Євген Кудрявченко, засновник компанії Vintage Web Production, продовжив екскурс у стан індустрії ІТ в Україні: «Четверта промислова революція – це вже не просто автоматизація, а автоматизація в поєднанні з використанням штучного інтелекту. Якщо говорити метафорами, то програмування по суті є електрикою. Те, що ми маємо наразі в Україні, це як використання електрики для того, щоб ввімкнути світло. А далі ми не пішли. Але саме це і змушує спеціалістів у цій галузі вигадувати щось креативне та застосовувати інновації».
Про те, яким чином має бути переформатована українська промисловість та сільське господарство відповідно до викликів Четвертої промислової революції говорили заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Владислава Рутицька та директор КП «Укрпромзовнішекспертиза», голова Комітету з питань промислової модернізації при Торгово-промисловій палаті України Володимир Власюк, який зазначив: «Ми в Україні повинні збудувати сильну переробну промисловість. Нехай це будуть прості продукти, але без переробки і доданої вартості нас не буде в Четвертій промисловій революції. Єдина річ, в яку варто вірити – це праця і додана вартість».
Загалом всі учасники круглого столу погодились з тим, що для отримання Україною «перепустки» у світ Індустрії 4.0. абсолютно всі галузі економіки потребують глибоких, якісних змін, говорили про необхідність розробки глобальної стратегії та бачення розвитку України згідно викликів ери Індустрії 4.0.

Цим круглим столом бізнес-школа МІМ-Київ започатковує серію обговорень проблемних питань і викликів, що ставить перед нами Ера 4.0. Ми прагнемо бути тим майданчиком, де відбувається плідна дискусія між наукою, владою та бізнесом. Адже ми віримо, що при належному висвітленні питань, залученні фахівців із різних сфер, ухваленні конкретних рішень ми робимо вагомий внесок в розвиток економіки країни і вона обов’язково стане економікою 4.0.