Три уроки пандемії від Харарі, Tesla – корпорація-чемпіон, знецінення комерційної нерухомості: FINANCIAL TIMES & THE WALL STREET JOURNAL DIGEST

05 березня 2021

Як зберегти зароблене? Це питання так чи інакше турбує нас всіх, адже ми не маємо розмаїття інструментів збереження, принаймні поки що. А до того ж криза в короні. Улюблений український інструмент – нерухомість. Але чи дійсно це такий ласий шматочок, що від будівельних майданчиках в найнесподіваніших містах аж на очі не видно? В інших країнах ринок характеризують як «перші краплини зливи»


Чи відновиться ринок нерухомості?

Цим питанням задаються в США – ніколи раніше банки не були такими поблажливими до боржників, які брали позику на комерційну нерухомість. Причина проста – ніхто не хочу зв’язуватись з нікому не потрібним активом. Що і недивно. Внаслідок епідемії орендодавці утримувались від заходів проти своїх орендарів майже рік. Відповідно, всі почали пророкувати масове неповернення позик, якого не сталось через те, що банки теж виявили несподівану поблажливість до своїх боржників – власників комерційної нерухомості.

За оцінками фахівців, масив нерухомості, який оцінюється у $146 млрд, буде проблемним. Дві третини цих активів – нерухомість готелів та роздрібної торгівлі. Поки що розпродажу не відбувається завдяки тому, що кредитори проявляють поступливість у надії перечекати пандемію та діяти відповідно до ситуації, яка складеться після кризи. Хтось розраховує на досить швидке відновлення бізнес-діяльності, а хтось вичікує часу, коли ціна на нерухомість обвалиться.

Очевидно, що сектор житлової/логістичної/медичної нерухомості (beds, sheds and meds) очікує, якщо не вже відбувається, бум. Доля офісних будівель поки незрозуміла. Частина фахівців переконана, що попри гнучкі підходи до місця роботи, офісна нерухомість буде в ціні, адже все одно приміщення для «живих» зустрічей співробітників та команд буде потрібне. Інші вважають, що формат роботи з дому тільки розпочався. А це призведе до знецінення офісної нерухомості майже на третину. Серед цікавих тенденцій – розвиток міст та містечок у теплому кліматі та перепрофілювання нерухомості.

Рок-зірка науки та спікер МІМівського Міжнародного освітнього форуму 2019 Ювал Ной Харарі поділився своїми висновками після року епідемії. Як завжди влучно та слушно

На думку п. Харар, рік пандемії свідчить про значний поступ, який зробило людство. Адже якщо порівнювати епідемію 1918 р. або «чорну смерть» середніх віків з нинішньою, стане очевидним, наскільки ми краще захищені. По-перше, знадобився лише місяць для того, щоб визначити збудник захворювання та його геном. По-друге, протягом лише декількох місяців були вжити глобальні заходи, які сповільнювали розповсюдження віруса. По-третє, до кінця року було розгорнуто масове виробництво декількох ефективних вакцин. 

Інформаційні технології набули надзвичайного поширення та надали можливість відслідковувати ланцюги інфекції. Як наслідок – більш вибірковий та ефективний карантин. Завдяки цим технологіям скоротилась кількість людей, зайнятих у таких галузях, як світова торгівля, сільське господарство. Як наслідок – ніяких перебоїв у жодній з них через пандемію не біло. Віртуальний світ допоміг продовжувати діяльність у таких галузях, як освіта та судочинство. Віртуальний світ також продемонстрував важливість для цивілізації медсестер, прибиральників, водіїв вантажівок, касирів, кур’єрів доставки – тобто тих, хто виконує низькооплачувану роботу, але тримають нашу цивілізацію в купі. 

Майже в один день  в інтернет перемітили свою діяльність освітяни, служителі релігій, «білі комірці», але він витримав це навантаження. Наша залежність від інтернета свідчить про те, що скоріш за все наступною катастрофою буде катастрофа, пов’язана з кібербезпекою та даними.

Проте наші перемоги показують і наші обмеження, зокрема ризик диктатури. По-перше, безпека даних, які збираються про людей, особливо про стан їхнього здоров’я. Інформація, зібрана у великі масиви має використовуватись винятково на користь людяь. По-друге, контроль та спостереження має відбуватись не лише «згори вниз», але і «знизу вгору». По-третє, критично важливо попередити концентрації даних в одному місці.  

Також епідемія продемонструвала важливість якості політичного керівництва, адже не всі протиепідеміологічні заходи вимагали медичних чи наукових рішень. Але адміністрації Трампа в США та Болсонаро в Бразилії не лише нехтували небезпекою, але і заважали тим, хто боровся з епідемією. Натомість, вони розповсюджували теорії всесвітніх заколотів. В Британії Brexit привертав набагато більше уваги політиків, ніж пандемія. Іронія долі – Британія ізолювалась від всього, окрім вірусу. Ізраїль теж продемонстрував нехтування особливостями розповсюдження вірусу, що призвело до його широкого поширення. 

Вчені працювали разом, попри всі кордони. Політики працювали окремо, замість як створити міжнародний альянс проти розповсюдження вірусу. США та Китай звинувачували один одного у приховуванні даних замість спільної роботи. Низка країн дані фальсифікувала. В цілому ж ситуація в світі продемонструвала практичну користь альтруїзму та взаємодопомоги.

З пандемії можна винести 3 уроки. В першу чергу слід охороняти цифрову інфраструктуру. Далі, всі країни мають інвестувати в ефективну систему охорони здоров’я. На завершення, всі ми маємо створити глобальну систему попередження пандемій. Це – завдання для всього суспільства. Найбагатший та найбідніший його члени зацікавлені у тому, щоб оберігати один одного. 

Підбито підсумки минулого року. Хто у чемпіонах?

FT опублікувало свою «сотню корпоративних чемпіонів» 2020 р. Найбільша кількість компаній у списку – з Китаю. Велика кількість технологічних компаній зрозуміла, проте у списку представники досить різноманітних галузей.

Перша дестка вигладає так:

  1. Tesla, автопром, США, +787% ринкової капіталізації
  2. Sea Group, домашні розваги, Сінгапур, + 446% ринкової капіталізації
  3. Zoom Video, відео конференції, США, +431% ринкової капіталізації
  4. Pinduoduo, е-комерція, Китай, + 396% ринкової капіталізації
  5. BYD, автопром, Китай, +359% ринкової капіталізації
  6. CrodStrike, кібербезпека, +357% ринкової капіталізації 
  7. Shanxi Xinghuacun Fen Wine Factory, виробництво алкогольних напоїв +346% ринкової капіталізації
  8. LONGi Green Energy Techmnology, енергетика, Китай, +296% ринкової капіталізації 
  9. Pinterest, соціальні мережі, США, +291% ринкової капіталізації 
  10. Twlio, технології, США, +279% ринкової капіталізації.