Слухач МІМ Тарас Чмут про найбільший з часу створення «Повернись живим» проєкт «Запакуй небо»
15 червня 2023
Близько двох мільярдів гривень за декілька останніх місяців зібрав і витратив на підготовку до контрнаступу Фонд компетентної домоги армії «Повернись живим». Голова Фонду Тарас Чмут, випускник програми Pre-MBA «Лідерство», а нині слухач МВА, дав розлоге інтерв’ю в авторському проєкті Романа Кравця для «Української правди». Публікуємо вибрані тези та закликаємо долучатися до нового масштабного проєкту «Запакуй небо».
З лютого і по зараз ми вклали понад два мільярди людських гривень в частини та підрозділи, які будуть задіяні у тому, що називатимуть нашим літнім контрнаступом. Ми багато вклали у зв'язок – це тисячі радіостанцій, коптерів, а також обладнання і забезпечення живленням, пунктами управління. Ми вклалися в тисячу тепловізорів, півтори тисячі приладів нічного бачення третього покоління. Ми купили багато зброї. Плюс мінна безпека: міношукачі, різноманітне індивідуальне і колективне обладнання для розмінування та багато іншого. Це величезні кошти, величезний об'єм закупівель, навантаження і логістики на складський відділ, на менеджерів по роботі з військовими, які це все розвозять.
Мене порадувала робота «Patriot» і те, як протиповітряна оборона повітряних сил та сухопутних військ швидко вчиться, опановує західну техніку і намагається розкрити максимум її потенціалу. Цього не очікували ні західні партнери, ні напевно ми самі, але наші чоловіки та жінки з ППО, повітряних сил і сухопутних військ – прям топ.
З точки зору навичок і умінь наших людей – ми єдина країна, яка має подібний досвід протистояння повітряно-космічним військам, що можуть застосовувати весь спектр озброєння: крилаті та балістичні ракети, суперзвукові ракети, безпілотники, баражуючі боєприпаси, дрони-камікадзе, будь-що. По техніці західні країни потужніші – багато сучасних ЗРК, систем ешелонованої оборони, авіація, важливий фактор ППО і ПРО, радіолокація. Все це інтегровано в міждержавні системи і так далі. Але вони не воювали, і ми ніколи не знаємо їхнього реального рівня боєздатності, поки вони не почнуть цього робити. Навчання – це одна історія, а реальний бойовий досвід є унікальним, і ми його вже маємо, а воні ні.
Росіян не варто недооцінювати. Нація, звичайно, гній, але воювати вони теж вміють. Техніки в них теж багато і подекуди вона не гірша. Вони її роблять і мають гроші скуповувати по світу. Вони – сильний противник. Вони нас недооцінили і програли цю війну. Давайте не повторювати їх помилок.
Які цілі переслідували росіяни протягом травневих обстрілів? Інколи їх обстріли досягали певних об'єктів, які для нас важливі. При такій інтенсивності обстрілів неможливо перехоплювати все стовідсотково. Наші показники реально дуже високі. Це дуже складна задача, і з точки зору користувача ми бачимо якісь цифри: там збили 18 з 20, а чому там 3 пропустили? А по факту, щоб показати цей результат, люди вкладаються на всі 200% і подекуди це на грані якоїсь удачі. А подекуди цієї удачі немає, от тоді долітають і влучають, куди треба, є руйнування. Треба розуміти, що це не за замовчуванням, не само собою. Оці цифри досягаються потом і кров'ю тисяч чоловіків і жінок з усіх можливих родів і видів сил оборони і служб.
У нас зараз є новий проєкт спільно з «Новою Поштою» – «Запакуй небо» – збір 330 мільйонів гривень для посилення протиповітряної оборони. Це найскладніший проєкт з тих, який реалізовував фонд «Повернись живим». Коротко: ми зменшуємо час реагування сил і засобів протиповітряної і протиракетної оборони з хвилин до секунд, підвищуємо їх стійкість, керованість, резервування, надійність роботи.
Загалом є чотири етапи. Ми купуємо сотні рюкзаків зв'язку для мобільних вогневих груп, десятки комплексних апаратів зв'язку, КАЗів, для, умовно кажучи, дивізіонів, десятки переносних телекомунікаційних комплектів для стаціонарної роботи. Тобто, якщо тут розміщується штаб якогось зенітно-ракетного полку, вони приносять майно, ставлять робочі місця, під’єднують засоби зв'язку і мають готовий командний пункт. Їм треба переїхати в іншу локацію – згортаються і все перевозять. Це дозволить підвищити швидкість від виявлення цілі різними засобами до видачі команди на знищення від хвилин до секунд. Плюс прибрати фактори ненадійності, дати засоби зв'язку, де їх взагалі немає, підвищити стійкість системи до радіо-електронної боротьби і подавлення.
Більше деталей про діяльність Фонду і те, як це допомагає українським захисникам на фронті – у записі розмови.