Рейтинг кращих університетів, термоядерна енергетика і виготовлення ліків за допомогою ШІ – дайджест WSJ&FT
08 вересня 2023
Сезон літних відпусток завершено остаточно і світ повернувся до звичного ритму ділового життя. А ми повертаємося до наших щотижневих дайджестів Financial Times та Wall Street Journal.
«Шлюбом, укладеним на небесах» став новітній біотехнологічний стартап Inceptive, заснований Якобом Ушкорейтом, фахівцем, чиї роботи започаткували генеративний ШІ. Як пише FT, важковаговики Кремнієвої долини, компанії Nvidia та Andreessen Horowitz, вже інвестували $100 млн у новачка. «Ми хочемо робити те саме, але з клітинами вашого організму» - сказав засновник, очевидно, маючи на увазі алгоритми роботи штучного інтелекту. Основний напрямок роботи - створення нових ліків. Ємність ринку використання ШІ для створення ліків та вакцин оцінюється у $50 млрд.
Ми на порозі створення комерційної термоядерної енергетики. Донині ця галузь переважно обмежувалась дослідницьким сектором з широкомасштабними програмами, які фінансувалися урядами. Нині у гру вступили приватні компанії, які вже вклали у дослідження $6 млрд. У статті від FT йдеться, що у Сполученому королівстві, Канаді, Франції, Німеччині, Італії, Швеції, Ізраїлі, Австралії, Новій Зеландії, Японії та Китаї існує принаймні один стартап, який займається термоядерною енергетикою. Очікується, що у 2030 році можна буде говорити про комерційні проєкти в цій галузі.
Вийшов рейтинг американських університетів, про який пише WSJ. Першу пʼятірку складають Прінстон, МІТ, Єль, Стенфорд та Колумбія. Це все приватні виші. З державних навчальних закладів у першу 20-ку потрапили Університет Флориди та Інститут технологій Нью Джерсі. Прінстон, окрім знаменитих випускників та приналежності до Ліги плюща (читай - дуже, дуже дорого!), відзначається тим, що випускники знаходять високооплачувану роботу, завершують навчання вчасно, що вважається свідченням надання знань та навичок, актуальних для сьогодення. Крім того, там панує товариський дух серед випускників та хороша матеріально-технічна база.
Просування кар’єрними сходами може виявитися не такою вже цікавою винагородою, як сподівалися роботодавці, застерігає WSJ. Досить велика кількість людей іде з компаній після отримання вищої посади. Причин декілька. По-перше, не всі компанії надають новим керівникам необхідну підтримку та навчання, щоби впоратися з новою роллю, особливо там, де відбувається перший перехід до управлінського складу. По-друге, часто ті, кого підвищують, шукають іншу роботу, бо вважають, що зможуть знайти краще місце. Або підвищення довелося занадто довго чекати чи пишна назва не підкріплена достатніми матеріальними стимулами.
На музичний ринок чекає чергове потрясіння. З інформацією FT, Universal Music разом з французьким стрімінговим сектором Deezer уклали угоду про подвоєння статусу (питомої ваги) професійних виконавців. Такими вважатимуться ті, хто має щонайменше 1000 прослуховувань. Якщо таку модель погодяться запустити інші крупні гравці стрімінгового ринку, це кардинально змінить галузь з ринком, який оцінюється у $38 млрд.