«Не бачу сенсу витрачати життя на посередні результати»: випускник МІМ Віталій Дейнега про українського «Фенікса» на Burning Man
05 вересня 2023
Український «Фенікс» народився з вогню на Burning Man у США і став метафорою України, яка проходить полум’я війни і залишається незламною. Задум привезти скульптуру «PHOENIX» на один з найвідоміших мистецьких фестивалів світу належить випускнику МВА (2020р.) МІМ, засновнику фонду «Повернись живим», а нині заступнику Міністра оборони України Віталію Дейнезі. Втілили задум у матеріалі художники Олексій Сай та Богдана Косміна, а підтримала проєкт представниця українською діаспори у США Алла Лопаткіна.
«Моїй мрії привезти твір на Burning Man – 8 років. Метою вона стала 2,5 роки тому. Втілилась вчора. Нехай і без моєї особистої присутності. Іноді мрії збуваються не так як вам хочеться. У всесвіту своєрідне почуття гумору. До нього просто треба звикнути», – прокоментував подію наступного дня Віталій Дейнега на своїй сторінці у Фейсбук.
За його словами, вартісні справи потребують часу на підготовку. Щоб «Фенікс» народився у пустелі на фестивалі, знадобився майже рік роботи. Скульптура має вісім метрів заввишки та складається з двох частин. Перша – зовнішній дерев’яний короб, який і було спалено під час представлення роботи. Всередині його було заховано другий елемент – металеву скульптуру, в обрисах якої поєднуються зображення птаха та тризуба України.
«Наш «Фенікс» – це про стійкість, про внутрішній стрижень, про гартування через полум’я, про переродження з попелу та знаходження своєї нової айдентики. Про оголення почуттів, які змінюють і кожного особисто, і цілу країну. Ми закликаємо світ знайти в собі не тільки емоції болю від втрат, але й свободу, силу та жагу польоту», – додає Віталій Дейнега.
Мета художників – змінити уявлення у світі про Україну та створити зв’язок через емоції від інсталяції. Скульптура має два рівні сприйняття. На першому митці наголошують на невтомності боротьби Збройних Сил та українського народу. На другому – звертаються до особистих переживань і трагедії кожного українця на тлі російської агресії.
Скульптура навіть стала елементом культурної дипломатії. «Птах-фенікс – це саме той потужний наратив, який ми просуваємо за кордоном. Незламна Україна, яка відроджується та постає ще сильнішою з попелу війни», – прокоментував подію Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
Burning Man – це одна з найбільших мистецьких подій світу. Від 1986 року він проходить у пустелі Блек-Рок у штаті Невада. На сьогодні — це величезна спільнота творчих людей з усього світу, а сама подія збирає до 80 тисяч відвідувачів з усього світу. Вперше інсталяція з України була представлена у 2015 році. Тоді ж Віталій Дейнега долучився до української команди митців, яка презентувала скульптуру «LOVE», яка опинилась в центрі уваги учасників фестивалю та медіа.
«Тішить, що з першого разу командою була задана планка, яку буде геть непросто тримати. Планку, яку багато хто намагався взяти і не стягнув, часто навіть не доїхавши до фестивалю. Але ми не бачимо сенсу релізити посереднє. Я взагалі не бачу сенсу витрачати своє життя на посередні результати. Життя надто коротке. Смерть надто близько. Ми тепер це відчуваємо як ніхто. Треба витискати з кожної миті максимум. Треба горіти як Фенікс. Це робить сильнішим, хоч в процесі може бути боляче і страшно», – додає Віталій Дейнега.