Наукова недоброчесність у Стенфорді, скасування апокаліпсису для людства і російська нафта в ОАЕ – дайджест FT&WSJ

21 липня 2023

Чи справді людство чекає апокаліпсис, з огляду на ті процеси, що відбуваються у світі? Не обовʼязково, пише у своїй статті FT і пояснює, чому. Нині є ознаки того, що для нас, людських істот, існує позитивний сценарій. 

По-перше, Міжнародне агентство з енергетики передбачає, що загальний обсяг енергії, згенерований альтернативними носіям, зросте до 2027 року на 2 400 гігават, що дорівнює всій енергетиці Китаю нині, а темпи розвитку галузі на 30% вищі, ніж очікувалось. Завдяки новітнім технологіям, «зелена енергетика» стає вигідною навіть у короткостроковій перспективі. Це – єдиний інструмент боротьби зі змінами клімату.  

Наша друга надія повʼязана з медициною. До 5% смертей спричинені малярією, але вакцина проти цієї хвороби скоро має потрапити до Африки, основного місця поширення, вже цього року. На думку ВООЗ, СНІД може бути подоланий до 2030 року. Два препарати від хвороби Альцгеймера вже проходять реєстрацію в США. Також активно створюються ліки від ожиріння. ШІ – серйозна загроза у довгостроковій перспективі, але нині – це рішення багатьох проблем, у тому числі, створення ліків. До того ж додаються технології, які дозволяють працювати з дому. Гібридний спосіб роботи допомагає підтримувати продуктивність. А це, у свою чергу, повністю нівелює переваги та недоліки життя у великому місті або селі.

Скандал у Стенфордському університеті виявив досить серйозні проблеми, з якими стикається галузь вищої освіти. Як йдеться у статті WSJ, Президент університету, відомий нейробіолог Марк Тесьє-Лавінь, пішов у відставку через те, що були виявлені факти неналежного поводження під час проведення досліджень. У його дванадцяти публікаціях були виявлені зманіпульовані дані та зображення. В семи з них він не був головним автором, який мав контроль над поданою інформацією. Ще у пʼяти випадках звинувачення про маніпуляції підтвердилися. В цілому ж логічно, що людина, яка не може дати ради власному дослідженню та дотримуватися етики у ньому, не здатна керувати таким поважним дослідницьким закладом. Проблема полягає також у тому, що управління таким великим університетом та наукова діяльність – це різні роботи, які вимагають повної віддачі. Від поєднання завжди щось страждає.

 Після нападу росії, її нафта виявилася непотрібною західним споживачам. Тож енергетичний ринок змінив свій ландшафт – тепер «чорне золото» везуть у країни Глобального Півдня. Змінився і торговий хаб – місце Женеви, де розміщувалися основні трейдери, тепер посідає Дубай, пише FT. ОАЕ –  нейтральна країна, настільки, що готова вітати російських нафтовиків. До того ж, вона зручно розташована по відношенню до нових ринків та, фактично, одна з останніх, де мінімізоване оподаткування, зокрема відсутній податок на прибуток фізичних осіб. Принаймні 25 зі 104 покупців російської нафти зареєстровані в районі Аль-Джумейра. На додачу до відомих гравців ринку, зʼявилися дивні новачки, з непрозорою структурою власності та дивним керівництвом. Вважається, що ці компанії створені «роснефтью». Торгівля російською нафтою –  законний бізнес в ОАЕ.