Лідерство у BANI-світі потребує метанавичок – Олена Юзькова
26 січня 2022
Людство ще не розібралося з викликами VUCA*-світу, а вже BANI**-світ увірвався в реальність і, здається, остаточно змінив правила взаємодії. Бути лідером для інших – це, передусім, бути лідером для самого себе, знати свої сильні сторони і вміти ними користуватися. Викликам сьогодення і тому, як їм дати раду, був присвячений семінар викладачки МІМ Олени Юзькової – генеральної директорки ТОВ "Епоха інтернаціональної освіти", віцепрезидентки Всеукраїнської асоціації консультантів з управління.
Оскільки світ тепер є крихким і нічого в ньому не можна напевно втримати, слід розвивати в собі стійкість. Тривожність буття особливо вимагає емпатії (особливо до себе) та усвідомленості. Нелінійність потребує від людини адаптивності та вміння розуміти взаємозв’язки, а непередбачуваність передбачає розвинену інтуїцію. Крім того, реальність потребує ще й метанавичок, які допомагають взаємодіяти зі світом через поєднання soft та hard skills.
Метанавички – ключ до нової поведінки та нових результатів. Термін "metaskills" запровадила американський психотерапевт Емі Мінделл в однойменній книзі "Metaskills: The Spiritual Art of Therapy". Автор називає метанавички «уміннями духу». Metaskills – це те, що допоможе взяти паузу в нескінченній гонці і відволіктися на себе і свій стан і почуття. Це емоційна адаптивність і гнучкість, здатність до саморефлексії, вміння вчасно відчути себе, щоб не вигоріти і залишатися в ресурсі.
Тут в нагоді стане розвиток усвідомленості та медитація. Провідними питаннями, які допоможуть, мають бути: «що я роблю?», «що я думаю?», «навіщо я це роблю?», «яким чином я це роблю?».
Олена Юзькова також рекомендує взяти на озброєння практику «інтуїтивного руху» – прислухатися до потреб організму і робити хоча б маленькі дії, якщо значні поки не під силу. Краще також ставити реальні цілі і потім поступово масштабувати та розширювати їх, замість великих і тих, які важко досягти з нуля. А ще – фіксувати навіть дрібні кроки, відзначати їх для себе і хвалити себе за все зроблене.
Половина успіху залежить від оточення, тому варто бути в колі людей, які досягли того, про що ви мрієте. «Тягніть в своє життя тих, за ким можна рости і хто підходить на рольову модель для вас», - наголошує Олена Юзькова. І додає, що варто також подумати, чим ви будете цікаві для таких людей, щоб вони не просто перетнулися з вами, але й залишилися у вашому житті.
Ключове – це запитати себе «куди я йду?», «ким я себе бачу через 5,10, 15 років?» і головне – знайти відповіді на ці питання. У тому, щоб справитися з викликами сьогодення, допомагають самопізнання, цілепокладання, саморозвиток і, звісно ж, дія. А ще – приймати себе таким, яким є, але завжди пам'ятати, що кожного наступного дня можна стати хоча б на 1% краще від себе вчорашнього. Світ – багатоваріантний, і ніхто не може впливати на те, який спосіб взаємодії з ним обирає людина.
*Термін VUCA-світ зародився у Військовому коледжі армії США наприкінці 1980-х років після закінчення Холодної війни. Спочатку цим поняттям оперував Пентагон, а потім воно вийшло з секретних лабораторій, перемістившись на сторінки книг, що описують бізнес-стратегії. Розшифровка: Volatility (мінливий), Uncertainty (невизначений), Сomplexity (складний), Ambiguity (неоднозначний).
**BANI – це акронім для опису нової реальності, її механізмів та умов існування. Його запропонував один із провідних світових мислителів за версією Foreign Policy - футуролог Джамаїс Кашіо. Розшифровка: Brittle (крихкий), Anxious (тривожний), Nonlinear (нелінійний), Incomprehensible (незбагнений).