«Економіка для бізнес-лідерів»: курс Анатолія Амеліна для SE MBA
28 червня 2023
Співзасновник та директор економічних програм «Українського інституту Майбутнього» (Ukrainian Institute for the Future), випускник МІМ Анатолій Амелін, розпочав читати курс «Економіка для бізнес-лідерів» для групи слухачів Senior Executive MBA. «Я не вперше виступаю в «альма матер», але вперше це саме у форматі курсу», – зазначив на початку зустрічі лектор.
Публікуємо вибрані тези, озвучені на лекції:
- Коли ми створюємо стратегії для бізнесу в Україні, нам потрібно розуміти, які наші пріоритети, куди рухається країна і яким буде її місце на світовій мапі технологічних рішень, ланцюжків постачання, доданої вартості і так далі. Є дуже коротке визначення, яке мені подобається. “Стратегія – це опис шляху із точки А в точку Б”. І для досягнення цієї мети потрібна дорожня карта. Коли ми говоримо про стратегію, дуже важлива її частина – візія, тобто один із сценаріїв майбутнього. Майбутнього не знає ніхто, але з ним можна працювати.
- Ми постійно вивчаємо сценарії для України. На сайті Інституту Майбутнього наприкінці минулого року ми опублікували сценарії після війни. Проблема в тому, що більша частина сценаріїв для України – негативні. У тому числі, серед них є втрата державності, території, економіки і так далі. Позитивних сценаріїв було менше 30%. Але повторюся, можна працювати з майбутнім. Ми маємо обрати найважливіші сценарії для нас – це і є візія. І коли ми сформуємо її, ми зрозуміємо, які фактори впливають на підвищення вірогідності настання сценарію або стримують його. Тому візія – це простір можливості, де будуть наші стратегічні цілі, яких ми маємо досягти. Українська держава, на жаль, поки з візією не працює.
- Що сьогодні відбувається в світі? Є теза, що світ сьогодні скочується в рецесію. Рецесія – це коли економіка два квартали поспіль знижується. Такі ознаки вже є сьогодні в США, у декількох країнах Європи. Коли почався ковід, уряди різних країн казали: залишайтеся вдома, працюйте з дому, ми дамо вам гроші. Але після завершення карантину люди не захотіли виходити на роботу. Більше того, поки вони були вдома, навчилися на онлайн-курсах заробляти. Щоби здолати економічні наслідки пандемії та карантину, уряди надрукували дуже багато грошей. За ці гроші також куплялися компанії. Є дуже гучні кейси, де американський уряд придбав великі долі у крупних американських компаніях, рятуючи економіку.
- Що ж далі сталося? В США минулого року інфляція досягла 11%, в Європі теж була більше 10%. Деякі країни Європи показували інфляцію 17-18%, тому що гроші надруковані, а продукція не зроблена. В Україні інфляція минулого року досягала 26-28%. Сьогодні, на жаль, ми виходимо на рівень 46-47% дефіциту бюджету. Нам дають військову допомогу. Але у нас зросли витрати. І серед них військові витрати – найбільші. Частину техніки нам дарують, але більше продають в кредит. Тобто у нас немає грошей, нас фінансують і нам з вами, українському бізнесу, громадянам, ще доведеться повертати це все.
- Якщо ми говоримо про наслідки Другої світової війни та план Маршалла, біля 50% боргів європейських країн було списано. Ми вважаємо, що це також може бути шляхом для нас, але якщо це не буде частиною української політики, треба буде борги повертати. І це дуже великий ризик для української економіки. Чому? Тому що влада буде намагатись підіймати податки і це буде лягати на нас з вами.
- Глобальний борг в світі зростає. Борг сам по собі не є поганим. Поганими є дуже дорогі борги і коли їх стає дуже багато. Близько 300% світового ВВП – це глобальний борг. Але у цьому є дуже велика можливість для зростання економіки. І борги країни використовують для того, щоб фінансувати державні витрати, замовлення, інфраструктурні проєкти.
- Пам'ятаєте кризу 2008-2009 років? Китай, в якого впали експортні закупівлі і почала падати економіка, запустив програму інфраструктурного будівництва. Близько 500 мільярдів доларів Китай надрукував для того, щоб зробити державне замовлення на будівництво доріг, портів, аеропортів. Таким чином вони створювали внутрішній попит на китайські будівельні матеріали, на трудові ресурси. Вони підтримали економіку. Але робили це за рахунок західних боргів. Сьогодні десь 30% китайської економіки продукуються нерухомістю, інфраструктурою. Гроші друкуються в Пекіні та надаються провінціям та регіонам. І далі місцеві влади надають ці гроші компаніям, з одного боку, з іншого – банкам, для того, щоб вони фінансували іпотеки. У Китаю вже проблеми з обслуговуванням іпотеки та кредитів будівельних компаній. А якщо впаде Китай, що становить 15-18% світового ВВП, це дуже велика проблема. Бо це порушить ланцюжки доданої вартості.
- Америка сьогодні вступила у сильну боротьбу з Китаєм, і це буде визначати хід подій у світі наступні 10-15 років. І це також буде впливати на Україну. Можливості росії вже дуже обмежені, тому що Україна перемолола велику частину їхньої техники, авіації та людей. Тому якби раптом Америка і Китай розпочали війну, то росія стала б для Китаю більш слабким союзником, ніж могла би бути.
- Ви знаєте, що відбувається, коли українці приїжджають до навчальних таборів Пентагону? Наші вчать їх. Бо у нас інші принципи ведення бою, інші технології. Сьогодні українська війна – це інша війна. Такої ніколи ще не було. Це війна дронів і технологій. Також українці розробили власну захищену систему комунікації, власну систему керування боєм, яка більш ефективна та більш дешева, ніж та, яку створював Пентагон.
- Україна сьогодні вперше за всю історію отримала суб'єктність. Є два ключових фактора, які визначають суб'єктність: це наявність впливу на інших суб'єктів і наявність власного плану дій. В нас сьогодні є вплив на інших суб'єктів. Минулого року Україна завізитувала більше 40 лідерів світових країн. Такої кількості не було ніколи. Це і є ознака суб'єктності. Ми змінили хід світової історії. Європейці, американці були готові до того, що росія зайде в Україну і буде контролювати наші території, економіку – вони з цим змирилися ще до вторгнення. Але ми змінили ситуацію, і сьогодні переписуємо все.
Нагадуємо, що наразі триває набір на всі програми в Бізнес-школі МІМ. Радимо скористатися можливістю раннього бронювання, адже до 28 липня діє період вигідних цін. Деталі в описі програм: https://mim.kyiv.ua/programs та за номером + 38 067 339 80 55.
Також більше дізнатися про програми бізнес-освіти в МІМ можна на онлайн-презентації 11 липня о 9.30. Обов’язкова реєстрація: https://mim.kyiv.ua/register-event?id=293.