“Доброго венчура, ми з України”: інтерв'ю зі співзасновником синдикату Toloka.vs Тарасом Кириченком
16 серпня 2023
Інвестувати в стартапи з виручкою від мільйона доларів дає змогу український синдикат інвесторів Toloka. Від ідеї до обговорення першої угоди минуло трохи більше 8 місяців. За цей час разом згуртувалися близько трьох з половиною сотень інвесторів, які вже вийшли на робоче обговорення першої угоди.
Серед засновників – власник маркетингової агенції Promodo Олександр Колб, інвестиційний партнер TMT Investments Ігор Шойфот та голова Наглядової Ради Нової Пошти, випускник (МВА-2000) Бізнес-школи МІМ Тарас Кириченко. З паном Тарасом ми поспілкувалися, аби дізнатися більше про синдикат, умови, на які можуть розраховувати інвестори, а також про те, чому вкладати кошти у стартапи зараз не більш ризиково, ніж купити квартиру у Запоріжжі чи в столиці.
- У фокусі Толоки — інвестиції у стартапи. Це досить ризикована історія. Чому ви вирішили спинитися саме на них і як враховуєте можливі ризики?
- Для початку, з’ясуємо, які є три навіть не ризики, а обмеження. Перше — компанія, в яку ви вкладете, збанкрутує або у неї нічого не вийде. Друге — ви проінвестуєте, а потім доведеться довго чекати виходу компанії на продаж. І третє — у вас не буде практично ніякого впливу на компанію.
Що з цим можна зробити? З тим, що ви не маєте впливу, як інвестор, нічого не зробиш, бо ти інвестуєш в міноритарні пакети, а отже маєш права міноритарія, тобто дуже маленькі. З тим, що треба довго сидіти і чекати, нічого не зробиш. Саме тому наша стратегія передбачає 3-5 років. Але ми інвестуємо в компанії, які вже мають мільйон і більше доларів виручки і стрімко зростають. Тобто, якби ми інвестували в стартапи, які ще не стали бізнесом, а перебувають на етапі ідей, то статистично, від ідеї до мільйона доларів, проходить в середньому 5 років. Починаючи інвестувати з мільйона доларів виручки, ми відповідно економимо 5 років часу «сидіння» в стартапі. Тому цей ризик мінімізуємо тим, що входимо у більш зрілі стартапи.
Звичайно, зі стартапом може щось статися. Для того, щоб мінімізувати ці ризики, треба робити портфельні інвестиції. Тобто багато і часто інвестувати в стартапи — йдеться про диверсифікацію. Коли в тебе є, наприклад, 100 тисяч доларів, зроби двадцять інвестицій по п’ять тисяч, десять інвестицій по десять. Тоді ти зменшиш ризик від кожної конкретної компанії.
- Кого ви бачите серед учасників синдикату? Це більш ризикові люди чи радше ті, хто шукаює для свого портфеля саме таку складову — високоризикову, але цікаву і перспективну?
- Як ви думаєте, людина, яка купує двокімнатну квартиру в Запоріжжі, вона яка по шкалі ризиковості? Або людина, яка купує будинок в Києві? Це в принципі, надризикова угода, тому що в Україні точиться війна, ліквідність цих інвестицій невідома, снаряд може попасти в будь-який момент.
Тому коли ви говорите, що стартапи є надризиковими, давайте звернемо увагу на деякі моменти. Я раджу інвестувати не більше 20% або 25%, максимум 30% ваших грошей, а не вкладати усе, що ви маєте. Якщо ви їх проінвестуєте, наприклад, з Толокою в двадцять стартапів, відповідно, по 5% в кожен, то не більше одного відсотка ваших грошей буде в одній компанії. Навіть якщо вона досить ризикова. А я нагадаю, ми вкладаємо в компанії з мільйоном плюс виручки на рік. Це вже не той рівень, де є лише ідея, хлопці, гараж, фантазія, а де вже є бізнес. Тобто ви берете ризик кожної конкретної компанії в розмірі одного відсотка від ваших заощаджень.
Хто ті люди, які інвестують з нами? По-перше, вони повинні мати гроші. Бо якщо немає грошей, то немає чого інвестувати. Друге — ці люди мають хотіти будувати свій власний портфель інвестицій в такому класі як venture capital. А це міжнародний портфель, тому що всі наші стартапи, навіть якщо вони належать українцям, все одно роблять бізнес на міжнародному рівні. Третє — це люди, які хочуть бодай трошки розбиратися в тому, куди вони вкладають. Якщо хтось взагалі не хоче занурюватися у це питання, він може просто піти і купити ETF на якісь американські акції. І думати не треба, і менеджери все за тебе зроблять. Це теж нормальна стратегія, я нічого проти не маю.
- Ви влучно вибрали назву Толока. Здається, що вона добре розкриває суть синдикату. А як ви можете описати цінність взаємодії саме у такому форматі для кожного учасника?
- Найперше, Толока — це справді спільна робота. Ми маємо силу партнерів-засновників, помножену на силу партнерів-учасників. У чому перевага синдикатів над фондами? Я не кажу, що фонди – це погано, але певні плюси у синдикату все ж таки є. Наприклад, серйозні фонди ніколи не будуть з вами працювати, якщо у вас менше 250 тисяч доларів. Вони, зазвичай, не беруть маленькі суми.
Друге. У випадку з фондом, ти сам не вирішуєш, куди твої гроші вкладаються, а вирішує менеджер чи той, хто керує фондом.
Третій — зазвичай, фонди беруть 2% на рік і за 5-10 років набігає серйозна сума. Фонди суттєво дорожчі, ніж синдикати. В нашому синдикаті, принаймні, ти отримуєш інвестиційну пропозицію і для себе вирішуєш, подобається вона тобі чи ні. Ти маєш можливість задати питання, уточнити якісь моменти. Або якщо ти маєш галузеву експертизу, маєш змогу поділитися нею з учасниками синдикату. Ми за це супервдячні, бо це завжди на користь всім. Але найголовніше те, що ти маєш право долучитися до угоди або ні — рішення завжди залишається за тобою.
Також ти сам вирішуєш, на яку суму інвестувати. Наприклад, якщо умовний менеджер заробляє десять тисяч доларів, він може спокійно, наприклад, п’ять тисяч доларів щомісяця інвестувати. Ми плануємо давати потік інвестиційних угод по одній-дві на місяць. Отже, людина може поступово, виходячи з своєї власної інвестиційної стратегії та уподобань, будувати власний інвестиційний портфель.
- Ви як засновники синдикату будете опрацьовувати лише ті угоди, які самі пропонуєте, чи також будете реагувати, якщо зі спільноти Толоки хтось матиме своє бачення чи пропозицію?
- Ми завжди інвестуємо самі перед тим, як запропонувати щось іншим. Кожен з партнерів має підтвердити, що готовий вкладати в обрану компанію свої гроші. Ми ніколи не виступаємо брокерами, вкладаємо особисті кошти, а не гроші фонду чи банку. Також ми відкриті до будь-яких інвестиційних ідей. Тому якщо люди з нашої спільноти будуть пропонувати свої стартапи, ми так само розглянемо їх. Безумовно, наш пріоритет — допомагати українським стартапам.
- Тобто, готовність самих засновників інвестувати у пропонований бізнес можна розглядати як підвалину довіри для інших учасників синдикату?
- Так, звичайно. Але насправді не так багато інвесторів, які хочуть робити десять інвестицій по десять тисяч доларів. Крім того, для цього не так багато можливостей. Проінвестувати у компанії з мільйонними виручками вони просто не можуть, тому що вони там не потрібні. Ніяка компанія, яка має мільйонні виручки і хоче зібрати 10-20 мільйонів доларів, не зацікавлена мати інвестора, який хоче дати 10 тисяч доларів. Тобто, Толока фактично відкриває доступ людям з невеликими сумами до гарних угод. Інакше, крім як у форматі синдикату, це неможливо зробити.
Друга ключова річ: всі ми зайняті люди, звідки в нас потік стартапів візьметься? Але я кожен день дивлюся 2-3 стартапи. Я так роблю багато років, і так роблять всі партнери. Якщо людина не робить цього постійно, то в неї не буде доступу до потоку стартапів.
До таких перешкод як маленький чек, відсутність доступу, додається ще складність юридичного супроводу інвестування. Навіть зробити документальну частину, винайняти юриста, людина з чеком десять тисяч доларів не зможе. Отже, ми просто робимо цей процес можливим для більшої кількості охочих інвестувати.
- Розкажіть більш детально, як саме відбувається підбір стартапів для інвестування?
- Кожен засновник має окремий потік. Плюс на Толоку теж приходять ті, хто шукає грошей. Ми дивимося ці стартапи, коли якийсь подобається одному з партнерів, він показує іншим. Якщо всі троє кажуть “так”, ми готові інвестувати, тоді ми маємо право показувати широкому загалу. Щоб показати Толоці щось вартісне, треба подивитися, мабуть, не 100, а 200-300 стартапів. Відбір досить ретельний, 99% відсікаються.
- Чи є у вас визначена точка входу в синдикат, з якою людина може зайти в угоду?
- Мінімальна інвестиція – п’ять тисяч доларів. Але ми не шукаємо людей, які хочуть проінвестувати таку суму. Мінімум ми очікуємо все ж таки, що людина 20-25% свого капіталу буде інвестувати. Тобто йдеться про можливість закрити хоча б 10 угод.
- Певно, для Толоки цікаве зростання. Бо чим більше людей, а відповідно, грошей, тим більше угод можете брати у роботу?
- А ще, тим кращі умови ми отримуємо для всіх і для кожного, і тим краще ми зможемо збирати гроші. Чим нас більше, тим кращі можливості ми створюємо один для одного. Звичайно, нам хочеться мати хороших партнерів. Крім того, ці партнери можуть мати свою галузеву експертизу, щось підказувати. Наприклад, у нас «прилетів» стартап про певні типи акумуляторних батарей. Ми показали його партнеру у синдикаті, який спеціалізується на цій темі. Тому ми зацікавлені у співпраці не лише з гарними стартапами, але звичайно ж, з гарними інвесторами.
Крім того, наша мета – допомагати українським стартапам. І якщо навіть ми не інвестуємо, ми багато підказуємо: що робити і куди дивитися. Крім того, ми відкриті до всіх стартапів, які створені у МІМ-спільноті або до яких мають стосунок випускники Бізнес-школи. Будемо раді допомогти консультацією.