Дайджест головних трендів 2018 за думкою спікерів MIM COMMUNITY CONGRESS
Бізнес буде битися за мізки, стане більш прозорішим, людино-центрованим, постійно навчатиме своїх людей та створюватиме навколо себе спільноти. Люди, у свою чергу, будуть швидко вчитися, не боятися своєї неідеальності, стануть більш гнучкими, чесними, толерантними та екологічними.
10 січня 2018Бізнес буде битися за мізки, стане більш прозорішим, людино-центрованим, постійно навчатиме своїх людей та створюватиме навколо себе спільноти. Люди, у свою чергу, будуть швидко вчитися, не боятися своєї неідеальності, стануть більш гнучкими, чесними, толерантними та екологічними…Детальніше про вимоги нового світу читайте у дайджесті головних трендів 2018 за думкою спікерів MIM COMMUNITY CONGRESS:
І. Смілянський, В.о. генерального директора «Укрпошти»:- Збільшення значущості людського капіталу. За розумні, ефективні мізки йде боротьба на глобальному рівні. І це основний тренд - постаратись створити цікаву роботу, цікаві умови для кращих співробітників.
- Цифровізація та обмін інформацією. Сьогодні за 1 хвилину людина отримує в 54 рази більше інформації, ніж 10 років тому. Уміння очищати потрібну інформацію від сміття, розбиратися та швидко орієнтуватися в такому величезному потоці цифрової інформації - це теж тренд на майбутнє.
О.Семенюк, співзасновниця та CEO CHANGERS:
- Глобалізація 2.0. По-іншому виглядає глобальна конкуренція, економічна влада переміщується до Азії, постає новий середній клас, великий, глобальний.
- Діджиталізація. Все, що оцифровується, проникає у наше життя дуже непомітно, але заставляє нас думати і створювати зовсім інші формати і моделі способу мислення.
В.Покотило, віце-президент МІМ, завідувач та професор кафедри менеджменту та економіки:
- Немає підстав вважати, що в 2018 році відбудеться щось особливе (якщо, звичайно, не називати особливими подіями випуск нової версії IPhone та коливання курсу Bitcoin для світу або інфляцію та політичні скандали для України). Хотів би додати, що така стабільність в загальних трендах розвитку (економічних, технологічних, політичних, соціальних) в короткостроковій перспективі для українців швидше позитивна, ніж негативна. Принаймні бізнеси можуть продовжити "своє робить" і сподіватись трохи підрости наступного року разом з світовою економікою.
О.Долгіх, керуючий партнер Boyden Global Executive Search:
- Посилюється вплив українських і державних компаній на ринок праці. Сьогодні зарплата там часто вище, ніж в міжнародних компаніях.
- Зросли фінансові очікування кандидатів, вони істотно впливають на бізнес. Бізнес буде шукати шляхи збалансувати свої інтереси та високі фінансові очікування персоналу.
С.Марченко, фаундер Рекрутингу Майбутнього. Експерт ринку праці:
- Кадровий голод. У 2018 одночасно співпадають три тренди: зростання економіки, прихід іноземних інвесторів та спрощення трудової міграції до ЄС. Всі вони тиснуть на ринок праці і дефіцит кваліфікованих спеціалістів, що спостерігається протягом останнього часу, переросте у справжній кадровий голод.
- Перевагу отримають ті, хто готується до кадрового дефіциту заздалегідь і активно займається HR-менеджментом: розробляє програми лояльності для співробітників, соцпакети, розвиває корпоративну культуру і бренд роботодавця.
І.Кабузенко, Ward Howell:
- Потрібно вчитися всьому заново. МВА це хороша важлива база, але кожен бізнес-лідер повинен знаходити можливості розвиватися, щоб наздоганяти, а то і обганяти реальність.
- Якщо бізнес-лідер має мету, він повинен вміти каскадувати свої потреби в розвитку, швидко реалізовувати їх і швидко перебудовуватися, тому що мета може змінюватися.
Д.Довгополий, керуючий партнер BVU Group. Співзасновник першого українського бізнес-акселератора для технологічних стартапів GrowthUP:
- Все що пов'язано з блокчейном та криптовалютами. Куди це піде - зараз ніхто не знає, але треба спостерігати за цим ринком.
- 2018 рік буде бумом штучного інтелекту (ШІ). Він прийде в традиційні бізнеси, і там хто перший встигне – той і отримав конкурентну перевагу. Все, що стосується великих обсягів даних і споживчих переваг, буде аналізуватися за допомогою ШІ. Рішення, прийняті автоматично за допомогою ШІ, будуть більш ефективні, ніж найкращі відділи маркетингу.
А. Станченко, CEO NRG, консультант з управління:
- Екологія та захист навколишнього середовища, довгострокова відповідальність перед світом і природою за те, який світ ми залишаємо нащадкам.
- Гендерна дискримінація може впливати на економічний розвиток нації. Весь світ змінює своє відношення до жінки та її місці у суспільстві. І чим більше цивілізована країна – тим більше замислюється і тим більше змінює своі відношення до жінки на рівноправне.
А.Амелін, венчурний інвестор, засновник аналітичного центру «Український інститут майбутнього»:
- Різкого зростання економіки не буде: рік перед парламентсько-президентськими виборами, інвестори в цей час не приходять. Другий фактор - неконтрольований дефолт. Багато що залежить від рішень Кабінету міністрів. Ми залежимо від допомоги МВФ. Інвестори бачать це і розуміють, що якщо буде дефолт - активи подешевшають, і тільки після цього буде активне інвестування.
- Глобальні тренди. В Америці змінюється керівник Федеральної Резервної Системи і очікується підвищення ставки ФРС - це безпосередньо вплине на зміцнення долара. Америка підсилює позицію протекціонізму національної економіки. Посилення долара призведе до зниження вартості сировинних ресурсів. Майже 80% експорту України - це сировина, і вона подешевшає. Наша валютна виручка може впасти, відповідно, можуть впасти показники економіки зростання ВВП України. Щоб відійти від сировинної залежності, нам необхідно створювати нову економіку. Нова економіка безпосередньо залежить від системи права: наскільки захищені права інвестора, права інтелектуальної власності, будь-якої власності в принципі. Українському бізнесу необхідно брати більше відповідальності на себе, а нашому уряду - більше працювати з інвестиційним кліматом.
І.Білиць, театральний режисер, засновник і керівник BilytsArtCentre:
Люди розумнішають. Слово “еко” стає вже не тільки популярним, а й вигідним. Я ж працюю в царині психічної сторони цього слова. “Еко відносини”, “вести себе екологічно” - стає вже не лозунгом, а практикою. В результатах своєї діяльності компанії бачать не тільки фінанси, а і ефективний моральний капітал. Тобто, хто за цими результатами стоїть. Яка людина, з якими якостями? Роботизація і автоматизація - лише причина бажання людини бути щасливою. Ми любимо відпочивати, спілкуватися з гарними людьми, робити для суспільства щось корисне (це не означає, що ваш автомобіль не будуть “підрізати” на дорозі, або кидати на вулиці недопалки). Ми хочемо бути щасливими, тому автоматизуємо і роботизуємо.
- Отже, перший тренд: в професії важлива людина - крім твоєї професії, що ти робиш, що читаєш, де відпочиваєш, що тебе хвилює.
- Друге: гнучкість - ти тепер можеш змінити професію, галузь, напрямок роботи в будь-який момент. І більшість таких, що змінювали, здобували успіх. Чому? Гнучкість! Швидко змінюйся! Але зі страхом, з упередженостями нічого не зрушиш. Тому піднімися поглядом на кілька рядків вище: формуй себе як особистість, твоя професія, це лише маленька частина цього процесу. Не подобається - змінюйся, якщо не боїшся!
Н.Волкова, Chief Culture Officer, Die Kulturträger:
- Transparancy. Ми ще більше побачимо прагнення людей бути чесними з собою, визначити свої справжні бажання, відкрито говорити про несправедливість, а також наважуватися бути іншим. Бути неідеальним - це нова норма, яка виділяє індивідуальність. Також триває вимогливість правди, прозорість бізнес-рішень, звітності від компаній і громадських діячів. Будуть розкриватися і далі раніше табуйовані в соціумі теми, які стосуються гендеру, сексу, дискримінації, релігії, грошей і т.д. Розвивається толерантність і повагу до виборів і позицій інших людей.
- Skills shaping. Знання постійно оновлюються, змінюються умови роботи, тому бути інформаційно підкованим і мати досвід у своїй сфері вже недостатньо. Щоб встигати за сучасних умов хаосу, необхідно формувати потрібні звички і навички. Наприклад, навичка швидко адаптуватися, працювати з інформацією та даними, аналізувати і робити висновки, вміти працювати в мультидисциплінарних і мультикультурних командах, управляти увагою та концентрацією і т.д. У 2018 ми швидше за все побачимо нові школи, курси, внутрішні корпоративні програми, які допоможуть формувати подібні навички. А в майбутньому компанії будуть наймати людей не по їхньому досвіду роботи, а саме за сформованими навичкам, що потрібні для виконання конкретної роботи.