“Бізнес-янголи” зникли з України, але решта інвесторів обирають досвідчених стартаперів та мілтек - Денис Довгополий
31 липня 2023
Війна змінює фокус уваги та цінності, серед яких «щоб в Україні все було добре». Зростає і кількість тих, хто хоче зробити світ іншим. Про це, а також про ринок стартапів в Україні, перспективи та ризики, які несе Штучний Інтелект в інтерв’ю виданню Delo розповів Денис Довгополий, випускник МВА МІМ, засновник першого українського бізнес-акселератора GrowthUP, проєкту Unicorn Nest.
Публікуємо вибрані тези з розмови.
- За півтора роки повномасштабної війни ринок стартапів змінився. Зросли ризики і зараз інвестори вже по-іншому оцінюють бізнес стартапів. Багато з них взагалі пішли з ринку, хоча певна частина потім таки повернулася. Чимало інвесторів зараз орієнтуються виключно на military-напрямок. Інвестори, що залишилися, значно зменшили рівень фінансування. Єдиний шлях для них продовжити інвестування – це об’єднуватися в синдикати. Вже зараз 4-5 community організацій намагаються створити такі синдикати, щоб вкладати кошти в перспективні проєкти. І хоча частина з них орієнтована на закордонний ринок, а не на український, але частково це буде впливати і на наш внутрішній ринок. Частина стартапів опинилася за кордоном, а отже тільки умовно вважаються українськими. Втім, у них свої ризики – незрозуміло, як вони виїхали, а співробітники, які працюють без дозволу на проживання, не дуже хороше рішення для бізнесу.
- Американські інвестори фактично зникли з ринку – нема ані "бізнес-янголів", ані інституційних інвесторів. Але Європа, яка має фінансування з державних джерел, пропонує грантові програми підтримки українського хайтеку. Також грантові програми на розвиток бізнесу надає і Україна. Отримати фінансування зараз дуже важко, інвестори прискіпливо аналізують стартаперів, і якщо є хоча б невеликий сумнів в тому, що гроші не будуть витрачені за призначенням, вони зупиняють будь-яку співпрацю. Особливо тяжко отримати кошти на першу розробку. Тому молодим підприємцям краще приєднатися до існуючої потужної команди бізнесменів і за рік чи два здобути досвід, а вже потім пробувати отримати фінансування для свого проєкту.
- Є сподівання, що до кінця року в Україні буде 3-4 стабільних державних грантових програми. Це дуже хороший сигнал для приватних інвесторів. Якщо почнеться співробітництво приватних та державних програм інвестування, то це буде вигідно для всіх. Коли приватний інвестор бачить, що стартап має грантову підтримку, це означає для нього зниження ризиків. І навпаки, якщо стартап вже має приватні інвестиції, то державні інституції відзначають, що хтось вже ризикнув своїми грошима і це, ймовірно, призведе до хорошого результату.
- Не можна сказати, що ринок стиснувся. Бо якщо враховувати інвестиції в military-стартапи і все, що навколо них відбувається, то можна зауважити, що він навіть трохи збільшився. За рік Україна отримала грантів на $20 млн (це тільки те, що публічно анонсовано і відомо). Цю суму можна співставити з обсягом, що інвестувався на стадії посівних інвестицій до війни. Тому мені здається, що суми, які заходять в індустрію, не дуже змінилися. Велика кількість угод знаходиться "під грифом таємно". Думаю, що мінімум половина інвестицій в наші стартапи надходять саме в сегмент military. Більшість з цих грошей дають українські підприємці. Адже вони розуміють, що головне зараз – виграти війну.
- У світі в індустрії відбувається криза, але протікає вона вельми цікаво. По-перше, хоча грошей стало трохи менше, та все ще дуже багато – близько $3,5 трлн, які можуть бути інвестовані в горизонті двох тижнів. По-друге, кількість угод значно скоротилася, та й самі оцінки стартапів впали. Зараз для 50-70% стартапів оцінка під час чергового раунду інвестицій менша, ніж на попередньому раунді. І це вже тренд, який напевно продовжиться до наступного літа. Але є сподівання, що через рік інфляція зменшиться і ставки впадуть, водночас інвестиції у високоризикові бізнеси зростуть. Хоча деякі експерти стверджують, що дешевих грошей не буде ще принаймні 5 років, тобто криза в індустрії затягується на довгий час.
- Штучний інтелект сьогодні – це хайп. Водночас, є прогнози, що він все навколо змінить. Деякі експерти очікують, що під кінець року кожен стартап стане ШІ-стартапом, бо якщо бізнес не використовує цю технологію, то програє.
Повну версію розмови читайте тут.