Біохакінг, великий вихід бізнесу з Китаю та керівники, що заробляють менше за найманців – дайджест FT&WSJ

11 серпня 2023

Сьогодні п’ятниця, а значить час погортати сторінки провідних видань – Financial Times та Wall Street Journal.

Чи означає перехід на альтернативні джерела енергії  відмову від експлуатації земних надр, запитує FT? Ні, просто новою нафтою стануть інші копалини. Нині мідь, кобальт, нікель та літій – нова нафта. Відповідно, з’являються нові королі добувної галузі. Конго – нова Саудівська Аравія кобальту, у видобутку нікелю домінують Індонезія, Філіппіни та росія, а 90% літію добувають в Австралії, Чилі та Китаї. В переробці критичних матеріалів домінує Китай. В цілому ж галузь відзначається високою концентрацією у руках великих транснаціональних та державних компаній. Така ситуація очевидно створить нові геополітичні умови, де Китай намагатиметься диктувати своє.

Тим часом, з Китаю продовжує виходити західний бізнес. Цього разу найбільша за кількістю персоналу глобальна юридична фірма Dentons пішла з цієї країни. Цікаво, що попри війну офіс продовжує роботу в Україні.  Вихід з Китаю – важливий знак, адже у 2015 році фірма навіть провела злиття з компанією Dacheng і додала у назву ієрогліфи. Попри це, була змушена залишити ринок, «розлучитися» з Dacheng та обмежити свою присутність Гонконгом. Dentons фактично «вижили» з ринку нові правила, спрямовані проти європейців, а також відвертий шпіонаж та перешкоджання діяльності. Деякі лихі пліткарі вважають, що справжньою причиною стало невдале злиття, під час якого не було враховано ані культурні особливості, ані доцільність. Можливо, у цьому є зерно істини. Однак тенденція вказує на те, що офіційна присутність глобальних юридичних та консалтингових фірм у Китаї таки скорочується, а про неможливість працювати там говорять не лише у Dentons.

У США питання виплат позик на навчання та переобтяженість молоді такими боргами спричиняє серйозні та емоційні дискусії.  Дослідження WSJ щодо ефективності використання коштів державними університетами показало досить цікаві, але неприємні результати. Зменшення фінансування освітніх установ призвело до зростання оплати за навчання, що у свою чергу, вилилося у непрозору та недостатню звітність. Розслідування показало, що гроші, які заробляли на підвищенні цін, витрачалися на переобладнання корпусів, для нових нашарувань університетської бюрократії, утримання спортивних команд та дорогих тренерів. Як наслідок – борги молоді, яка здобула чи ще здобуває освіту зростають. Це, у свою чергу, обмежує їхні життєві перспективи та можливості. А ще - університети мають збитки, від чого страждає якість навчання.

Нині здоровий спосіб життя сягнув нових вершин і став окремою галуззю, де можна добряче заробити. По-перше, серед «багатих і знаменитих» (і навіть не дуже знаменитих) стає популярним так званий біохакінг - спосіб життя, при якому надзвичайно велика увага приділяється харчуванню, споживанню біодобавок, вправам, якості повітря води та освітлення. А ще – різним видам терапії, на кшталт магнітної стимуляції низького поля або інфрачервоної сауни, пише WSJ. Кількість препаратів, які приймають біохакери, іноді становить 130 таблеток на день. Схеми їх прийняття та самі препарати розробляють індивідуально. Послідовники біохакінгу обладнують житло необхідним обладнанням для різних процедур, спеціальним спортивним та кухонним начинням. Вартість такої реновації може сягати 3.5 мільйонів доларів. Купити собі життя, чи хоча би декілька зайвих років, схоже, стало можливим.

І наостанок пара слів про тяжку долю керівника. Чи завжди високі посади - запорука найвищої платні та можливості диктувати свої умови? Геть ні, доводять автори статті «Коли ти бос, але твої працівники отримують більше» у WSJ. Наприклад, у професійному спорті, розважальному або ресторанному бізнесі, або будь-якому іншому, провідні виконавці часто заробляють більше, ніж їхні керівники. Від керівника вимагається скромність для прийняття такої ситуації та високий авторитет, а від виконавця - відмова від поведінки «діви».